Çok seyahat eden bir aile olarak ( çocuklarla gezdiğimiz yerlere ilişkin de paylaşımlarda bulunmayı planlıyorum.) çocuklarla seyahatler bizim yeterince pratiklik kazandığımız bir konu.

Öncelikle seyahat çocuk/larla gerçekleşiyorsa ciddi bir planlama süreci gerektiriyor. Yanına alacağın eşya, kıyafet, oyuncak, kitap, bebek arabası olup olmayacağı her seyahat için farklılık gösteren ve üzerinde düşünülmesi gereken konulardır. Arabayla ne kadar süre ve ne kadar mesafe alacağına göre yanında götüreceğin ihtiyaçlar da tamamen değişkenlik gösterecektir.

Biz çocuk sahibi olduktan sonra seyahat ihtiyaçlarımızı optimize etmek için kabin boy bavul kullanmaya başladık. Böylelikle hem yanımıza ihtiyacımızdan fazla eşya almıyor hem de arabada çocuklara ait kullanılacak bagaj alanları yaratabiliyoruz. (Uçakla seyahat ettiğimizde de çok pratik oluyor. Çocuklarla uçak seyahatine ilişkin yazımı da ayrıca paylaşacağım.) Ha yok zaten kabin boy valizimiz var ama ben yine de saç maşasını, ütümü yanımda götürürüm diyorsanız (nereden aklıma geldiyse artık 🙂 ) arabaların arka koltuklarının ne kadar muazzam bir bagaj alanı olarak kullanıldığına inanamazsınız. Çocuğunuzun bulunduğu bebek koltuğu tarafında ayak kısmında kalan boş alan eşya koymak için çok ideal yerler. O ütü de oraya konur yani 🙂

Gelelim arabada çocukla yolculuk yapmanın püf noktalarına;

 • Seyahat öncesinde dikkat edilecek ilk konu; çocukların ihtiyaçlarına göre oluşturulan araç içi çantasıdır. Bu çanta yedek kıyafet, ekstra oyuncak, mama, bez gibi farklı kombinasyonlarda yeteri kadar hazırlanmalıdır.
 • Bazı tecrübelerimiz bize daha sistematik gitmemiz gerektiğini öğretmişti. Nasıl olsa valizde var diye düşünülen her ihtiyaç her molada o valizin tekrar tekrar açılmasına sebep olabiliyormuş dolayısıyla araç içi çantasına ne koyacağınız iyi planlayın derim 🙂
 • Seyahate çıktığınız her seferde “yaa bebek arabasını bıraksak mı acaba” sorusunu kendinize bence hiç sormayın. Biz bugüne kadar hangi seyahatimizde bebek arabasını almadıysak hepsinde pişman olduk 🙂 Siz siz olun çocuğunuz halen bebek arabası kullanıyorsa bagajda yer açın derim.
 • Valizler ve bebek arabası bagaja konduktan sonra yer kalmaması durumunda ütüyü de koyabileceğiniz araba içindeki ayak kısımlarını kullanabilirsiniz.
 • Arabanın arka camlarına takılan gölgelikler kesinlikle önemlidir. Seyahat esnasında araç içine sürekli güneş vuracağından dolayı arka camlara asılacak siyah renkli kaliteli bir gölgelik araç içinde uyuyan çocuğunuzun güneş ışığı dolayısıyla rahatsız olmasını ve uyanmasını büyük oranda engelleyecektir.
 • Seyahat edeceğiniz mesafeye göre zaman planını çok iyi oluşturmalısınız. Gideceğiniz kısa mesafe yada uzun mesafeye göre yolculuğa çıkacağınız zaman dilimi değişecektir. Uzun bir yolculuk yapacaksanız mümkün olduğu kadar serin havalarda yolculuk yapmalısınız. Bu durumda sabah mümkün olan en erken saatte yola çıkmalısınız.
 • Eğer sabah erken saatlerde yola çıkacaksanız burada tecrübe ettiğim şey ise çocuğun uyanmaya yakın bir saatte yola çıkmamanızdır. Eğer uyanmaya yakın zamanda yola çıkarsanız uykusunu aldığını düşündüğü için arabada da uykuya geçmeyecektir. Geçmiş olsun 🙂
 • Bu yüzden örneğin çocuğunuz ortalama her gün sabah 8 gibi uyanıyorsa, siz sabah 5-6 arası yola çıktığınızda çocuğun arabada uykuya devam etmesi daha yüksek ihtimaldir. Bakın ihtimaldir diyorum. 🙂 Çocuk uykusunun en derin zamanında uyandırılır mı? Elbette uyandırılmamalıdır  ama her zaman yaptığınız bir durum değil. İstisnalar bazen çocuklar için de geçerlidir diye düşünüyorum.
 • Eğer sabah erken saatlerde yola çıkamadıysanız mutlaka çocuğunuzun öğle uykusunda yola çıkmaya çalışın. Çocuğunuzun öğlen uykusu geldiği anda arabada uykuya geçmesini sağlamakla ciddi avantaj kazanabilirsiniz.
 • Burada bir kabul yaparak şunu söylemeliyim ki arabayı büyük ihtimal baba sürecektir. Dolayısıyla uzun mesafeli bir yola çıkacak ve sabah erken uyanacaksanız babanın bir gün önce uykusunu almış olması kesinlikle önemlidir. Baba daha erken uyumalı ve mümkünse uykusu kesintiye uğramaması için anne destek olmalıdır diye düşünüyorum. Sağlıklı bir zihin ile baba arabayı daha güvenli sürecektir.
 • Uzun süreli yolculuklarda çocukların mide bulantısını engellemek ve mola veremediğiniz durumlarda arabada tok tutabilmek için çubuk kraker ve muz inanılmaz kurtarıcıdır. Sizin de çocuklarınızın sevdiği yiyecekleri araç içerisinde verebilirsiniz. (Elbette boğazına kaçmayacak şeyler olması gerekiyor.)
 • Eğer sabah erkenden yola çıkmış ve çocuğunuz arabada uykuya devam ediyorsa naçizane tavsiyem çocuk uyanana kadar hiç durmadan yol almanız. Evden çıkmadan tuvalete gittiğinizden, bir gün önceden arabanın benzin deposunun dolu olduğuna ve yolculukta içeceğiniz suyun yanınızda olduğundan emin olmalısınız. Özetle çocuk uyanana kadar size mola verdirecek bir gerekçe olmamalıdır. Mecbur kalıp mola verdiğiniz durumda eğer benzin almıyorsanız arabayı çalışır durumda bırakabilirsiniz. Arabada bir yetişkin kalmak şartıyla diğer yetişkin ihtiyaçlarını giderebilecektir. Arabanın açık kalma sebebi ise halen ufakta olsa sarsıntı ve titreşimin devam etmesiyle çocuklar uyumaya devam edebiliyor. Ben ne zaman kontak kapattıysam çocuklar uyandılar 🙂
 • Arabada yanınıza aldığınız oyuncakları tek seferde değil, sıkıldıkça vermeniz çocuğu oyalamanızda oldukça başarılı bir yöntem olarak görüyorum. Tek seferde tüm oyuncaklara eriştiklerinde oyuncaklarından sıkılmaları da çabuk oluyor. Bir diğer konu da uzun zamandır oynamadığı oyuncakları da yanınıza alabilirsiniz. Çocuğunuz en sevdiği oyuncakları ile birlikte uzun zamandır oynamadığı oyuncağını da hatırlamasıyla daha çok oyalanacaktır.
 • Oyuncak dışında yanınıza alacağınız kitaplarda oldukça kurtarıcıdır. Özellikle hareketli kitapları tercih edebilirsiniz.
 • Arabada müzik dinleme zaten başlı başına bir konu. Çocuk şarkıları yazımda bu konudan detaylarıyla bahsetmiştim. Çocuk şarkıları yazıma şuradan ulaşabilirsiniz.
 • Yolculuk esnasında çocuğunuz  ağlamaya başlarsa bulabildiğiniz ilk yerde mola vermeye çalışın. Mola yerinde yapacağınız şey hep beraber dinlenmek değil çocuğunuzun araba içinde bunalmasından dolayı her türlü ihtiyacının karşılanmasıdır. Oyun oynamakta dahil. 😉
 • Eğer çocuğunuz tuvalet eğitimi almış ve artık bez bağlamıyorsa seyahat tipi lazımlık yanınıza alabilirsiniz. Çocuğunuz tuvalete bile gitse lazımlığına yaparak daha hijyenik bir ortam sağlamış olursunuz. Mola yerlerindeki çocuklar için uygun olmayan tuvaletleri kullanmak zorunda kalmazsınız.

Burada yazılan maddelerin hepsi arabayla seyahatlerimiz sonunda deneyimlerimiz sonucunda özetlemeye çalıştığım konulardır. Sizler de kendi deneyimlerinizi paylaşabilirseniz harika olur .

Şimdiden İyi Yolculuklar Dilerim. 🙂

Share This: