Bu blog dahil olmak üzere internette kısa bir araştırmada aslında bebek arabası alırken dikkat edilmesi gereken bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak buradaki en temel fark kullanıcı deneyimleridir. En iyi bebek arabasının nasıl seçileceğini herkes kendi bakış açısıyla çok güzel anlatacağından hiç şüphem yok. Peki ya kullanırken yaşayacağınız deneyimleri biri anlatsa fena olmaz mıydı? O zaman buyurun deneyimlerimle yoğrulmuş araba seçiminin püf noktalarına 🙂

Öncelikle her babada olduğu üzere yorum katabileceğim, kendimi önemli hissettiğim, işte benim de sonunda söz hakkım var dediğim alanlardan biriydi bebek arabası.

Bebek arabası almaya giderken o omuzlarımın dikleşmesini, çekilin bir bilen geliyor bakışları, baba olarak sorumluluk sahibi olduğumu gösterme arzusu… hepsi içimde bir harman olmuş taşarken en iyi bebek arabasını almak için birçok satış sorumlusunu darlamam, araştırmalarım ve en önemlisi deneyimlerim sonucunda bebek arabası alırken dikkat edilecek başlıkları aşağıda toparlamış oldum 🙂

 • Bebek arabası seçimi her ne kadar babanın hevesli olduğu bir alan olsa da bebek arabası annenin kullanımına göre alınmalıdır. Bebek mağazalarında bebek arabasını sürmeye çalışan babalar yapmayınız, etmeyiniz o arabayı siz 5 kullanacaksanız eşiniz 1500 kullanacak 🙂
 • Bebek arabasının güvenliği ile ilgili TS EN 1888 belgesi olup olmadığı bir ön şarttır aslında. Benim bebek arabasında güvenlik olarak dikkat edeceğim en önemli iki şey; emniyet kemeri ve frenleri Emniyet kemeri takıldığında bebeğinizi boynuna zarar vermeyecek şekilde mümkünse etrafında hafif süngerlerden koruması olan ve kolay takılıp çıkarılan olması önemlidir. Ayrıca arabanın frenleri ne kadar iyi tutuyorsa o kadar güvenebilirsiniz. Bir bebek arabasında fren yaptığınız halde oynama varsa o arabadan uzak durun. Şimdi diyeceksiniz ki bunun zaten olması gerekmiyor mu? fren olduğu halde oynayan araba mı olur? 🙂 valla oluyor, deneyin göreceksiniz. Bebek arabasının freni kullanıldığında tekerler yere adeta yapışmalıdır. Aksi durumda ben güvenli diyemeyeceğim. Kendi kullandığım bebek arabasını her türlü güvenlik şartlarını sağladıktan sonra freni kullanıp, yokuşta bıraktım (Denemeler trafiğe kapalı alanda içinde bebek yokken yapılmıştır:)) araç hiçbir şekilde yerinden oynamadı.
 • Bir bebek arabasında olmazsa olmazlardan biri tente Ben hayatımda bu kadar çok kapatılıp açılan başka bir şey daha görmedim. Rüzgar çıktı tenteyi kapat, hafif esti tenteyi kapat, yağmur yağdı tenteyi kapat, hava biraz bulutlu tenteyi kapat, güneş çıktı tenteyi kapat.(düşündüm de neden biz tenteyi açık geziyoruz ki kapalı gezelim daha kolay 🙂 ) Dolayısıyla bir arabanın tentesi sürekli kapatılıp açılmaktan bozulması en kolay parçadır kanaatimce. Bir diğer çok önemli konu ise tentenin kapandığında bebeği ne kadar koruyabildiğidir. Tente mutlaka kademeli olmalı ve mümkün olan en fazla şekilde kapatılarak bebeği koruyabilmelidir.
 • Önemli bir başka konu ise arabanın mutlaka sırt kısmından yatabiliyor olmasıdır. Bu bütün bebek arabalarında olan bir özellik zaten. Ancak burada dikkat etmeniz gereken konu arabanın sırtı yatırıldığında ne kadarlık bir açı ile kaldığı. Tam düz bir yatış mı sağlıyor yoksa 10-15 derecelik bir eğim bırakıyor mu? Biz iki farklı bebek arabası kullandığımız için size çok net söyleyebilirim ki böyle bir fark kesinlikle var. Kişisel olarak düşüncem bir bebek arabasının sırt kısmı yatırıldığında tamamen düz olması gerektiği Hafif açılı olması durumunda bebeğinizin kayması olasıdır.
 • Eğer gerçek bir sporcusu değilseniz doğada düzenli olarak trekking yapmıyorsanız ve herkes gibi bu arabayı doğadan çok şehirde kullanacağınıza inanmışsanız 🙂 arabanın tekerleri büyük olanlardan uzak durun. Bir arabanın tekeri ne kadar büyükse yaşayacağınız sorunlar o kadar fazladır. Günün sonunda ortalama maksimum 10-15 kg arasında bir bebek/çocuk taşıyacağız. Araba sırf biraz daha rahat manevra yapacak diye tüm hayatı kendinize eziyete çevirmeyin 🙂 O bebek arabasının evde bir yerlere sığması, arabanın bagajına girmesi falan gerekiyor. Bebek arabası gezerken bir dükkanda satış sorumlusu “bakın tekerleri de böyle sökülüyor ve arabaya hooop kolaylıkla giriyor” dediğinde eşimle göz göze gelişimizi unutamam 🙂 Tekerleri sökmek mi? Neden? Altı üstü bebek arabasını bagajıma koyacağım yahu.
 • Bebek arabasının pahalı, gösterişli olanı değil kullanışlı olanı makbuldür. Bebek arabası bir statü göstergesi değildir. Lütfen sırf marka diye gidip uzay aracı gibi şeyler almayın. Hala markasını modelini bilmediğim ama boru şeklinde bir demir parçasına tutunarak havada giden bebek arabaları gördükçe aklımı kaybedecek gibi oluyorum. İlginç, sırf marka diye böyle şeyler alabiliyor insanlar. Bebek arabasının dışı deri kaplamalı olması, uzay aracı gibi olmasının hiçbir önemi yok sadece bir gösterişten ibaret. Bebek arabası anne baba için olduğu kadar hayatınızda en önem verdiğimiz çocuklarımız için olduğunu unutmayalım 🙂
 • Kumaş konusu da üzerinden düşünülmesi gereken başka bir konu elbet. Terletmeyen bir kumaş olması yeterlidir. Bir de mümkünse kumaşın arabadan ayrılabilmesi de temizlenebilmesi için önemli diye düşünüyorum.
 • Bir de olmazsa olmazlardan arabanın torba taşıyacak kadar dayanıklı olabilmesi. Şimdi birbirimizi kandırmayalım bebek arabası alıyorsam bebek dışında ben pazar torbası da taşırım 🙂 AVM’ye gittiğimde torbamı da asarım. Henüz bunu yapmayanı görmedim. Arabanın sepeti yetmiyorsa sağına soluna torba asabileceğim kadar dayanıklı bir araba olmasını beklerim açıkçası. Kullandığım iki bebek arabası sonrasında şunu gördüm ki arabanın sepeti ne kadar genişse o kadar rahat ediyorsunuz. Dolayısıyla sepeti geniş bir araba almaya dikkat
 • Bir bebek arabası mutlaka tek elle açılıp kapanabilmeli olması gerektiği gibi aynı zamanda hafifte olması gerekiyor. Hafif olması demek dayanıksız malzeme kullanılabileceği sonucu oluşturmamalıdır. Peki neden tek elle kapanmalı ve hafif olmalı? En başta dediğim gibi bebek arabasını babalardan çok anneler kullanıyor. Anne bir eliyle bebeğini kucağında taşırken diğer eliyle bebek arabasını kapatabilmelidir ki bebeği başka yere bırakmak zorunda kalmasın. Annenin arabayı sürekli kaldırıp indirmesi dolayısıyla hafif bir bebek arabası annenin işini kolaylaştıracağı gibi beline de zarar vermesini önleyecektir.
 • Bebek arabası kaç kademede katlandığı da bence önemlidir. Tek elle kapanıp açılan bir bebek arabası yerine 2 elle 3 kere katlamak zorunda olacağınız bir arabayı tercih etmek istemezsiniz. Bir gün eşimle bir park yerinde bebek arabasını bagaja yerleştirirken eşim tek eliyle bir hamlede arabayı katlayıp bagaja yerleştirdiğinde, o meşhur marka bebek arabalarından birini kullanan bir başka anne biz arabaya binip çoktan yola çıkarken halen bebek arabasının aksamlarını sökmekle meşguldü. Özetle hızlı hareket etmelisiniz, kimsenin bebek arabasını altı üstü bagaja koymak için söküp takacak kadar zaman harcamasına ve yorulmasına gerek yok.
 • Marka-model özellikle örnek vermek istemiyorum. Zaten bebek arabası alırken dikkat edeceğiniz kriterler sizi belirli arabalara yönlendirecektir. Bunun dışında bebek arabasında hangi kriterin sizin için ön plana çıktığı hangisini daha önemsiz olduğuna göre marka ve model tercihleriniz değişecektir.
 • Çift teker mi tek teker mi sorusuna cevabım ise yine bunu iki farklı arabada deneyimlemiş olarak söyleyebilirim ki tek teker olan arabaları tercih etmelisiniz. Her nasılsa çift tekerler bir süre sonra kullanışsız oluyor ve dönmeyebiliyor.
 • Bir diğer önemli ve bağlantılı konu ise ana kucağı ile bebek arabasının ilişkisi. Bazı markaların belirli model bebek arabaları kendi ana kucağı ürünleriyle birlikte satılıyor ya da bu ürünler birbiriyle uyumlu. Bebek arabası alırken almayı düşündüğünüz ya da aldığınız ana kucağı ile bebek arabasına takarak kullanıp kullanamayacağınızı da sorabilirsiniz. Esasen ana kucağı alırken hangi bebek arabalarıyla uyumlu olabildiğini öğrenmekte bebek arabası alırken seçeneklerinizi artıracaktır. Ana kucağını kullandığınızda ayrıca bir aparatla bebek arabanıza üstüne yerleştirerek rahatlıkla kullanabileceğiniz çözümleri mutlaka inceleyip sormalısınız. Böylelikle ana kucağını elinizde taşımak zorunda kalmadan bebek arabanızla rahatlıkla kullanabilirsiniz. . (Ana kucağı ve bebek koltuğu ile ilgili detaylı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.)

Özetle bebek arabası alırken güvenlik, konfor, ağırlık, kapanıp- açılma şartları, dayanıklılık, tentesi gibi başlıklarda ele alınmalı ve olmazsa olmazlar olarak ilk bakılacak konular olmalıdır. Bu detayların üzerine kendi kriterlerinizi de ekleyerek en uygun bebek arabasını seçeceksiniz.

Share This: