Bebek bezi değiştirilmesi esasen anneler için bir konu bile olmaması gerekirken (bebek bezi değiştirmede doğal bir yetenekleri var) erkekler için kesinlikle başlı başına üzerinde durulması gereken konulardan birisi.

Daha önce hiç bebek bezi değiştirmemiş yada bebek bezini değiştiremeyeceğini düşünenler için birkaç tavsiyem şu şekilde olacak;

Henüz anne sütüyle yada mamayla beslenen bebeklerin bezini değiştirmek düşündüğünüz kadar zor değil. Bebeğin altını değiştirmek için annenin sizi yönlendirmesiyle başlayabilirsiniz. “Korkma bu sefer çok az yapmış” ve benzeri uyarılar ışığında kolları sıvayabilirsiniz.

Artık ilk aşamayı geçtiğinize göre ıslak mendili, bebek bezi ve alt değiştirme bezini yanınızda hazır bulundurun.

Özellikle ıslak mendilin içerisinden birkaç tane çıkarmış ve alt değiştirme bezinin üstüne sermiş olun. Örneğin 2 ıslak mendil serili duruyorsa 3. ıslak mendil paketin ağzından kolay alınabilecek şekilde hazır olsun. (2 mendilin yetersiz kaldığı durumda 3.mendili hızlıca alabilmek için)

Bu arada siz siz olun alt değiştirme bezi olmadan hiçbir şeye başlamayın. Bu arabayı sürmek için kontağı çevirmemek ile aynı anlama geliyor. Eğer alt değiştirme bezi yoksa bebeğin ortalığı kirletmesi sonrasında olacaklar konusunda hiçbir endişeniz olmadığını varsayıyorum 🙂

Özetle bebeğin altını değiştirmek önemli bir hazırlık süreci gerektirir. Bugüne kadar iki çocuğumun da altını sürekli değiştiren bir baba olarak söyleyebilirim ki halen bu hazırlıkların hepsini yaparım. Hem süreci hızlandırdığı gibi işimi de kolaylaştırır.

Evet tüm hazırlıklar tamamsa artık bebek bezini değiştirmek için harekete geçebilirsiniz.

Eğer bebeğiniz 0-6 ay arasında ise daha şanslısınız. Genellikle bu aydaki bebekler çok fazla hareket etmez (bakın genellikle diyorum 🙂 ) bu durumda bebeğin altındaki bebek bezini hızlıca çıkarıp hazırda bulundurduğunuz ıslak mendillerle bebeğin poposunu ve kasıklarını sildikten sonra yeni bebek bezini yerleştirmeye başlayabilirsiniz.

Islak mendille bebeğin altını silmenin en kolay yolu bebeğin iki ayak bileğini sol elinizle tutarak kaldırmaktır. Tabi ustalaştıkça bu manevrayı ihtiyacınıza göre düzenlemeye başlayacaksınız.

Bebek bezinin sağ ve sol tarafında yer alan yapışkanlı bantlar her zaman bezin üst tarafında olmalıdır. Sol elinizle bebeğin iki ayak bileğinden kavradıktan sonra yukarı kaldırıp sağ elinizle bebek bezini bebeğin tam poposuna denk gelecek şekilde serersiniz. Bundan sonra bebek bezinin üst kısmında kalan bantları bezin üstünde yer alan kısma yapıştırmalısınız.

Bantları bebeğin göbek kısmında yer alan kısma yapıştırdıktan sonra çok sıkı olmadığına, bebek bezinin ortaladığınıza ve kasıklarından çok sıkmadığına eminseniz evet işlem tamamlanmıştır.

Bebeğiniz ilk 6 ayında ishal olmadığı dönemlerde ve hatta yalnızca çişini yaptığı günlerde değiştirmeye başlarsanız hem pratiklik kazanmış hem de süreci daha hızlı öğrenmiş olursunuz. Bebeğiniz özellikle 1 yaşından sonra sürekli hareketli olmasıyla halen bir pratiklik kazanmamışsanız bu süreçte bebek bezi değiştirmek için daha fazla zorlanabilirsiniz.

Share This: