Bir baba olarak yaşadığım tecrübelerden sonra bebek odası seçiminde dikkat edilmesi gerekenler benim için çok net bir konu aslında. Buyurun deneyimlerle harmanlanmış yazıma 🙂

İlk olarak bebek odası ne zaman alınmalı?

Şimdi bu da soru mu demeyin. Bebek odası almak için acele etmeye hiç gerek yok, bebek doğduktan sonra bir süre sizinle aynı odada uyuyacak zaten 😉 Dolayısıyla bebek doğduktan sonra bile bebek odası almak için yeterince vaktiniz olacak. Gezmekten keyif alıyorsanız dışarı çıktığınız günlerin birinde bebek odası konusunu rahatlıkla çözebilirsiniz. Elbette eve bir bebek gelirken hiçbir eksiği olmadan odasını tamamlamayı istemek kadar doğal bir durum yok. Benim burada anlatmak istediğim bebek doğmadan önce bebek odası için çok dertlenip stres yapmamanız gerektiği. Özetle doğumdan sonra da vaktiniz olacak J

Biliyorum en özel, en güzel bebek odası sizin olsun istiyorsunuz ama inanın çevremdekilerin aldıkları koca koca bebek odalarının ne kadar kullanışsız olduğunu gördükten sonra bir kez daha karar verdim ki bebek odasında öncelik hayaller değil gerçeklerdir.

Kendi tecrübelerimden yola çıkarak bebek odası alırken dikkat ettiğimiz konuları özetlersek;

  • Bebek odasında dikkat edilecek ilk konu tabiki güvenliktir. Bebek yatağının korumalarının ne kadar sağlam ve düzgün olduğu önemlidir. Yatak korumalarının nasıl kapanıp açıldığına da dikkat edilmelidir.
  • Sipariş üzerine yapılan bebek odaları için mobilyacılara ilk sorunuz boya kokusu olup olmayacağıdır. Butik işi bebek odalarında boya kokusu olmayanı henüz görmedim. Efendim bebek daha doğmadı bu koku da 10 güne kadar geçer zaten diyorsanız karar sizindir. Hamileliği esnasında koku alması son derece keskinleşmiş bir anne var o evde J Bir tavsiyem de eğer butik oda siparişi veriyorsanız ve bebeğin doğumuna henüz 6 ay varsa siz siz olun doğuma 5 ay olduğunu söyleyin. Zamanında teslim edilmemiş bebek odaları yüzünden mağduriyet yaşayanlar oldu etrafımda.
  • Bir diğer konu ise kendi özgün tasarımınızı oluşturma hayaliyle; mobilyacının “biz o istediğinizi yaparız” yaklaşımına güveniyorsanız biraz dikkatli olmanızda fayda var. Deniz feneri görünümünde dolap siparişi verip karşılığında mermi görünümlü deniz feneri teslim alanı gördü bu gözler 🙂
  • Dolabın içi yeterince büyük olmasına dikkat etmelisiniz. Acayip acayip fonksiyonlar olması yerine bebeklerinizin her türlü malzemesini dolaba koyabilir misiniz? Bebek dolabına portatif banyo küveti de girmeli, elbisesi de, bezleri de. Burada dikkat edilecek konu esasen dolabın büyük olması değil ne kadar kullanışlı olduğudur.
  • Bebek odası için malzemenin dayanıklı ve hafif olmasına özen gösterin. Yeterince hafif olması sayesinde eğer bir gün eşiniz “yaa bebeğin odasını mı değiştirsek acaba” dediğinde ya da ev içinde bir düzenleme gerektiğinde odayı kendiniz değiştirip, taşıyabilirsiniz.
  • Bebek odası için renk seçiminde desensiz ve açık renkler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bebeğiniz hep bebek olarak kalmayacağı için biraz daha büyüdüğünde dolabına veya çekmecelerin üstüne etiket yapıştırmak veya boya yapmak istediğinde açık renk mobilyalar bu durumda daha iyi olacaktır. Ayrıca ikinci bebeği düşünüyorsanız rengin hem kız hem erkek için uyumlu olması da bir kriter olabilir.
  • Bebek yatağı sadece ilk birkaç yaş için değil modüler ve büyüyebilen bir yatak olması ile çocuğunuzun en az 6-7 yaşına kadar kullanacağı bir ihtiyacı karşılayabilir olmalıdır. Bu sayede hem ikinci bir masraftan kurtulmuş olacak hem de yatak rengi ve tasarımı yüzünden odadaki diğer eşyaları değiştirmek zorunda kalmamış olacaksınız.
  • Yukarıda saydığım kriterlerin yanında bebek odası seçimini yaparken kurumsal olan bir firma tercihinde bulunmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Öncelikle yaşayacağımız muhtemel bir sorun karşısında muhatap bulma ve ayrıca montaj-demontaj durumunda yine kurumsal bir hizmet alabilirsiniz.
  • Eğer bütçeniz az ise IKEA bu konuda kesinlikle bir çözüm Hem fiyat olarak uygun hem de tasarım olarak harika ürünler bulabileceğinizi söyleyebilirim. Ayrıca modüler ve hafif olması sebebiyle de kurulumunu bile kendiniz yaparak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hem de taşıma da kolaylık sağlayacaktır 😉
  • Bebek odanızda duvar kağıdı kullanımını da kesinlikle çok önemli buluyorum. Harika duvar kağıtlarını gördüğünüzde hepsini almak isteyeceksiniz. Eğer duvar kağıdı almak bütçenizi aşacaksa duvarlara yapıştırabileceğiniz etiketler alabilirsiniz. Gece oda karanlık olduğunda bile ışıldayan harika etiketler var 🙂

Bebek odasını henüz almamış olanlar için bu yazımın faydalı olmasını umuyorum. Biz bebek odası alırken bir babadan hangi konulara dikkat etmem gerektiğini duymayı çok isterdim açıkçası umuyorum bu yazının da sizlere faydası olacaktır.:) Bebeklerinizi harika odalarda güle güle büyütmeniz dileklerimle.

Share This: