Bir süre önce yaşadığım gıda zehirlenmesi vakasını sanırım duymayan kalmadı 🙂 Kaldıysa da bu yazıyla öğrenmiş olacaklar. Süreç halen devam ediyor. Durumu ajite etmek hiç istemiyorum ama bu süreçte birkaç kilo verdim. Umuyorum ki en kısa zamanda tekrar sağlığıma kavuşacağım.

Yaşadığım bu zehirlenme vakasında hastaneye çocuklarla gitmek konusunda çok da endişe etmediğimizi yazmıştım. Hem bu konuya açıklık getirmek hem de birçok kez mecburen çocuklarla hastaneye gitmek zorunda kaldığımız için bir yazı yazmaya karar verdim.

Burada söylemek istediğim ilk şey; eğer hasta kişi ebeveynlerden biriyse hastaneye çocukları götürmeyin. Hastaneler her ne kadar şifa bulmak için gittiğimiz yerler olsa da enfeksiyonların da kol gezdiği ve aslında sağlıklı insanların da risklere açık hale geldiği bir ortam. Dolayısıyla imkânlarınız var ise çocukları hastaneye götürmemek en doğru tercih olacaktır. Ebeveynlerden biri evde çocuklara bakarken diğer ebeveyn kendi başına hastaneye gitmesi en doğrusu olacaktır.

Eğer bizim gibi 2 çocuklu bir aile iseniz ve çocuklardan biri hasta ise yine mümkünse ebeveynlerden biri sağlıklı çocuk ile evde kalırken diğer ebeveyn hasta olan çocukla hastaneye gitmesi yine en doğru ve tercih edilmesi gereken yollardan birisi olacaktır.

Bu konular zaten su götürmez ancak acil bir vakada çocuklardan biri evde mi kalsın? Ne yapalım? diye düşünecek vaktiniz olmadığında, panik halde iken bütün aile hastanenin acil servisinde soluğu alabilirsiniz. Bu yazım da bu durumlarda dikkat edilmesi gereken konulara ve acil servislerde yeterince deneyim sahibi olduğumuz için bir baba olarak bu konudaki tecrübelerimi paylaşacağım. Özellikle yazımı okuyan doktor ve hemşirelerin de bizleri daha da aydınlatacak bilgileri paylaşmasını da çok isterim.

 • Çocuğunuz ya da çocuklarınızdan biri rahatsızlanmış ya da kazaya uğradığı durumlarda, çok haklı olarak ciddi bir endişe ve duygu yoğunluğu yaşıyorsunuz ki haklısınız. Bunlar çok olağan ve hatta yaşanması gereken duygular. Ancak duygularımızı davranışlarımıza, sözlerimize ve hatta yüz ifademize yansıma biçimine dikkat etmemiz gerekiyor. Çocuğun en ihtiyaç duyduğu ve anne baba olarak bizlerden güç alması gerektiği anda kendimizi bırakmamamız lazım. Bunu başarmak çok zor onu da biliyorum. Sadece aklınızda bulunsun.
 • Çocuklar yetişkinler gibi duygularını ya da düşüncelerini doğru ifade edemeyebilirler ve bu anlarda çocukların tüm söyledikleri doğru da olabilir yanlış da olabilir ancak hiçbir riski göz ardı edemeyeceğiniz için hastaneye gidene kadar çocukların rahatsızlığı ile ilgili söylediği her şeyi dikkate almak gerekiyor.
 • Hastaneye vardığınız anda mutlaka eşiniz ile bir görev paylaşımını yapmanız önemli. Hastanelerde sırf bu yüzden ebeveynler arası sorunlar yaşandığını gördüm. Elbette kişisel kanaatim anne çocuk ile birlikteyken baba resmi işlemlerinin peşinde koşmalıdır.
 • Doktorlar, hemşireler ve hastane personelleri son derece yoğun ve stres altında çalışıyorlar. Bu hayatta en önemli varlığımıza zarar geldiği durumda normalden çok daha hassas ve gergin olabiliyoruz. Ancak bu tür durumlarda yine sakinliğimizi korumak ve hastane çalışanlarına karşı da sakin ve saygılı kalınması gereken başka bir konu olarak düşünüyorum.
 • Oluşan gerginlik sonucunda eşler bazen birbirlerine düşüp tartışabiliyorlar. Yok, biz değil de bir arkadaş anlatmıştı J Dolayısıyla bu anlarda yapılacak en son şey kabahatli aramak ve gergin olan ortamı daha da germek olacaktır.
 • Hastaneler her ne kadar temiz tutulsa ve bu konuya çok dikkat edilse de hastane ortamları enfeksiyona açık durumdadır. Dolayısıyla hastanede bulunduğunuz süre içerisinde ellerinizin temiz olmasına, hijyen şartlarına da dikkat edilmesi çok önemlidir. Ayrıca devlet, özel hiç fark etmez hastane personeli hijyen kurallarına dikkat etmiyorsa lütfen uyarın. Yetişkin olarak bizlerin dirençleriyle çocukların dirençleri aynı olmadığından hastane ortamında bir başka enfeksiyon durumuna sebep olmamak gerekiyor.
 • Hastane ortamında kural yoktur. Bu ne demek hemen anlatayım. Eğer çocuğunuz kuralınız gereği çikolata yemiyorsa bu kuralı hastane gibi bir yerde devam ettirmek bence çocuğun üzerindeki stresi daha da artırmak anlamına geliyor. Oyuncak mı istiyor al. Meyve suyu mu istiyor hiç düşünme. Çocuk bulunduğu ortamın normal olmadığının en az sizin kadar farkınızda dolayısıyla bu süreçte işinizi zorlaştırmak yerine kolaylaştırmayı tercih etmelisiniz. Elbette her şeyi önüne serin demiyorum, abartmamak lazım 🙂
 • Birkaç kez başımıza geldiği için biliyorum. Kızımı gece yarısı acil servise kaldırdığımızda yapılan ilk müdahalelerde serum için damar yolu açmaya çalıştılar. Bu süreçte eğer bir başka çocuğunuz varsa asla ve asla diğer çocuk bu tür travmatik sonuçlar doğurabilecek bir ortamda bulunmamalıdır. Bazen doktor ve hemşireler bu konunun farkında olmayabiliyor. Odaya girdiklerinde mutlaka iğne ya da serum bağlanıp bağlanmayacağını sorun ve bu durumda varsa diğer çocuğu ortamdan uzaklaştırın.
 • Ayrıca acil servis personeli bazen çocuklarda damar bulmakta zorlanıyorlar. Eğer aşı ya da damar yolu açacak hemşirenin bu konuda çok tecrübesi olduğuna inanmıyorsanız hemen çocuk servisinden bir hemşirenin müdahalede bulunmasını isteyebilirsiniz. Aksi durumda damar yolu açmaya çalışan hemşire başaramayıp daha sonra çocuk servisinden başka bir hemşire çağıracaktır. Tecrübeyle sabittir.
 • İğne olacak ya da serum bağlanacak çocuğunda durumu düşünülerek bu noktada çocuğunuzu en iyi tanıyan anne ve babası olarak hemşire ya da doktorların inisiyatifine bırakmadan çocuğunuza en sağlıklı şekilde bu durumu açıklamalı ya da yardımcı olmalısınız. Bu noktada gerçekçi ancak acımasız olunmaması gerektiğini söyleyebilirim. Gerçekçi olmak demek gerçeği küt diye acımasız söylemek değildir. Siz sakin ve kapsayıcı değilseniz o an ağzınızda dünyanın en güzel en huzurlu sözleri de çıksa fayda etmeyecektir.
 • Mahremiyet konusu çok önemli olmakla birlikte erken yaş döneminde çocuklarda travma yaratabilecek başka problemlere sebebiyet verebilmektedir. Bu noktada çocuğun mahremiyetine kesin kurallarla dikkat edilmeli ve önemsenmelidir. Elbette doktor ve hemşire müdahalede bulunmak ve sağlık kontrolünü yapması gerekecektir. Ancak bu konuda mümkün olduğunca çocuğun mahremiyetine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Eğer hastaneye giderken kimseye haber verememişseniz ve ancak bir süre daha hastanede kalmanız gerekiyorsa, hasta olmayan diğer çocuğunuzun hastane ortamından uzaklaştıracak birilerini aramalısınız.
 • Siz çocuklara neyi yansıtırsanız çocuklarda olayları böyle okuyor. Geçen gün benim başıma gelen olaydaki gibi çocuklarla hastaneye giderseniz ve acil servis yatağında siz yatıyorsanız yine gerçekçi olunması ancak durumun ajite edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Yukarıda da belirttiğim gibi ebeveynlerden birine müdahale edildiği durumda diğer ebeveyn çocuk/ları ortamdan uzaklaştırmalıdır. Müdahale sonrasında durum çocuklara anlatılmalı ve tedavi sürecinin devam ettiği belirtilmelidir.

Hastanelerin acil servislerinde yaşananlar hem anne baba hem de çocuklar için adı üstünde acil bir durum olup, bir şeylerin normal ve yolunda gitmediği anlardır. Bu tür durumlar özellikle çocuklar için travmatik sonuçlar doğurabileceği gibi belirli korkulara da sebebiyet verebilir. Bu yüzden anne baba olarak bizler yaşanan bu kriz anını daha da derinleştirmeden yönetmeye çalışmamız gerekiyor.

Sizler de kendi hastane ve acil servis tecrübelerinizi anlatabilirseniz belki benim bu yazıda değinmediğim ancak dikkat edilmesi gereken başka konularda da sizlerin vereceği bilgiler hepimiz için önemli olabilir.

Share This: