Uçakla seyahat ederken öncelikle hangi yaş gruplarına göre nasıl kurallar ve ücretlendirme var bundan bahsetmek isterim.

Her havayolu şirketinin uluslararası kabul ettiği kurallar çerçevesinde yaş grupları ;

Bebek : 0 – 2 Yaş / Çocuk : 2 -12 Yaş / Yetişkin: 12 yaş üzeri olarak kabul edilir.

Türkiye’de seyahat ettiğimiz havayolları 0-2 yaş grubu için ücret almadıklarını ifade ederler ancak yine de düşük rakamlar olsa da bir ücret ödüyorsunuz. 2-12 yaş grubu için ise yetişkin için ödediğiniz ücretlerin yarısından fazlasını ödemektesiniz.

Özellikle bebek ve çocuk yolculara ait bazı özel kuralların bilinmesinde de fayda olduğunu düşünüyorum. Bebek, Çocuk ve Hamileler için aşağıda paylayacağım bilgiler güncelliğini her zaman yitirebileceğinden mutlaka her uçuşunuz öncesi bilet alacağınız havayollarının internet sitesi üzerinden kendi durumunuza ait bilgileri kontrol etmelisiniz.

Bebeklere ait genel kurallar;

– Bebekler yalnız başına asla seyahat edemezler mutlaka bir yetişkin ile seyahat etme ve bir yetişkin kucağında gitme zorunluluğu vardır.

– Bebekler doğum sonrasındaki ilk 48 saat içinde uçuşa alınmamaktadır. . 2-7 gün aralığındaki bebekler ise ancak “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresinin yer aldığı bir doktor raporu varsa uçuşa kabul edilirler.

– Bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilir. İkinci bebek için mutlaka ayrı bir refakatçinin olması gerekir. Refakatçi olmaması durumunda ise ikinci bebek için çocuk bileti satın alınmalı ve refakat için bir kabin memuru talep edilmelidir. Çocuk bileti satın alınması durumunda araba tipi bebek puseti getirilmesi zorunludur. Bu konuda havayolları şirketlerini kesinlikle çok katı olduğunu söyleyebilirim. Oğlum henüz birkaç aylık ve kızımda daha 2 yaşına girmediği zaman eşimi İstanbul’dan Ankara’ya çocuklarla göndermek zorunda kaldığımda bu konuyu çözmek için ne kadar uğraştıysam sonuçsuz kaldı. Daha sonra buna harcayacağım enerji yerine 3 saat içinde İstanbul – Ankara – İstanbul seyahati gerçekleştirerek çözümü kendim ürettim 🙂 Eğer bizim gibi çocuklarınızın yaşları yakın veya ikizleriniz varsa sadece bir yetişkin ile 2 bebek seyahat edemediğini bilmelisiniz.

Çocuklar için;

– 2 – 12 yaş grubundaki çocuk yolcular için mutlaka koltuk alınması gereklidir.

-7 – 11 yaş arasındaki çocuklar ebeveynleri veya kanuni temsilcileri tarafından izin verilmesi durumunda yalnız seyahat edebilmektedir. Eğer havayolundan refakatçi talep ediyorsanız en az 48 saat önce bu talebinizi yapmalısınız.

Hamilelikte Seyahat;

28 haftasını doldurmamış olan hamileler uçakla seyahat edebilmektedir.

-Tek bebeğe hamile olanlar 28 hafta ile 35 hafta arasında doktordan uçakla seyahatinde sakınca yoktur raporu ile seyahat edebilmektedirler. 36. hafta sonrasında ise izin verilmez.

-İkiz bebeği olanlar ise 28 ile 31.hafta arasında doktordan uçakla seyahatinde sakınca yoktur raporu ile seyahat edebilmektedirler. 32. hafta sonrasında ise izin verilmez.

-Doktor rapor tarihi uçuş tarihinden 7 günden daha eski olamaz.
Doktorun rapor üzerinde adı soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka olmalıdır.

Şimdi gelelim kendi deneyimlerimize ve uçakla yolculukta tavsiyelerime;

1- Çocukla en sevdiğim seyahat biçimi uçakla olanı çünkü gideceğimiz yere mümkün olabilen en kısa sürede varıyorsunuz. Çocuklarla araba ile seyahat ederken yaşadığınız çilenin onda birini uçakta yaşamıyorsunuz 🙂 Ayrıca kampanyalı yada erken dönemde alacağınız bilet ile arabaya göre ciddi maliyet avantajı da sağlayabilirsiniz.

2- Uçakla yolculuk için hem kendime hem de yazımı okuyan siz okurlara ilk tavsiyem uçağın kalkış saatinden en az 1 hatta 2 saat önce havalimanında olmanız. Çocukla yapılan uçak seyahati için tecrübe ettiğim şey; siz ne kadar panik ve uçuşa yetişmeye çalışıyorsanız çocukta bir o kadar huysuzlaşıyor. Havalimanında güvenlik kontrolünden geçerken bir elde bavul, kucakta çocuk ter tabanından çıkmış halde “uçağa yetişmemiz lazım” diyerek bağıran tipler olmak yerine sakin sakin sırasını bekleyen, sırada çocuğuyla şakalaşan insan olmak çok zor değil 🙂

3- Klasik bir Türk ve yabancı çocuk karşılaştırması yapmayacağım ama (belki başka bir yazıda) havalimanlarına gittiğinizde uçağa yetişmeye çalışan ve panik olan çocuklu bir yabancı aile kolay kolay göremezsiniz. Yabancılar ile bence aramızdaki en temel fark bu, hayatı kendilerine göre değil çocukların durumuna göre ayarlıyor olmaları. Çocuk dediğin bir yetişkin gibi hızlı davranmaz. Henüz dünyayı keşfettiği dönemde durup incelemek, bakmak isteyeceği çok şey olacaktır. Dolayısıyla sizin panik içinde uçağa yetişmeye çalıştığınız bir zamanda çocuk kendi dünyasında daha yavaş hareket etmek istediğinde bu uyumsuzluk uçağa binene kadar bir kriz haline dönüşebilir.

4-Güvenlik kontrolünden geçerken her ne olursa olsun bebek ve çocuklarınızı dedektör içinden geçirmeyin. Boy dedektörü yanından bebeğinizi karşı tarafta duran güvenliğe teslim edebilirsiniz. Merak etmeyin zaten güvenlik personeli de bebek ve çocuklu aile gördüğü zaman yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor.

5- Uçaklarda sıvı tüketimine ilişkin kısıtlar bulunması dolayısıyla yanınıza alacağınız ilaç, mama ve biberon gibi ihtiyaçların bu kriterlere takılıp takılmadığını incelemeniz oldukça önemlidir. Eğer bebeğinize biberon ile mama veriyorsanız ve güvenlik kontrolünde buna izin verilmediği durumda uçakta sıkıntı yaşamanız muhtemeldir.

6- Bebek arabası ile uçağın kapısına kadar gidebilir ve kapıda daha önce uçuş firmasından temin edeceğiniz torba-poşet (neyse o şey artık 🙂 ) içine yerleştirerek bırakabilirsiniz. Bebek arabası aynı şekilde inişten sonra kapıda hazır olarak bırakılacaktır. Bir uçuşta bebek arabasını kapıda bırakmadıkları için yaşadığımız mağduriyet roman olur o yüzden detaylarına girmeyeceğim ama kapıda teslim ettiğiniz bebek arabasını yine kapıda almalısınız. Başka bir istisna uygulaması yoktur.

7-Uçağa son girişte yapılan bilet ve kimlik kontrolünde bebekli ve çocuklu ailelerin önceliği vardır. Yüzlerce kişi sırada bekliyor olsa dahi sıranın en önüne geçebilirsiniz rahat olun. Burada amaç çocuktan dolayı sıra beklememek değil elbette. Çocuklu ailelerin uçağa yerleşmesi için kolaylık sağlanıyor olması 🙂

8-Uçuş öncesi havayolu şirketlerinden talep edebileceğiniz şeyler bulunmakta. Bebeklere özgü yiyecek talebinde bulunabildiğiniz gibi özellikle uzun yurt dışı uçuşlarında bebek yatağı da talep edebiliyorsunuz.

9-Araçla seyahatte olduğu gibi uçakla seyahatte de el çantanızın çok özenle hazırlanmış olduğundan ve eksiklerinizin olmadığından emin olmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

10- Bavullarınızın kabin boy olması ve ayrıca 4 tekerli olması da işinizi yine kolaylaştıracaktır. Kabin boy valizi hem uçakta yanına almış hem de kontuara vermiş bir aile olarak size tavsiyem; bavullarınızı kontuara verin. Zaten hem çocuk/lar hem bebek arabaları, el çantası vs derken eliniz yeterince kalabalık olacak. Dolayısıyla uçağa binerken mümkün olduğu kadar yüklerinizden kurtulun. Kabin boy valizin avantajı ise oldu ki uçuş saatine az bir zaman havalimanına geldiğinizde ve kontuara valizlerinizi verecek zaman olmadığında valizlerinizi yanınızda uçağa götürebilirsiniz. Diğer türlü uçağı kaçırma riskiniz var 🙂

11- Kucakta giden bebekli yolcular için ayrıca bebek emniyet kemeri takılması da zorunlu. Annenin takacağı kemere ilave olarak takılan bu kemeri de bebeğiniz için kullanıyorsunuz. Ben ilk kez bebek kemeri kullanacağımızda nedense gereksiz bir şekilde bu kemerin güvenli olup olmadığına çok takıldım 🙂 Hayır uçak düşmesini kastetmiyorum elbette. Kemer çocuğa zarar verir diye düşünmüştüm ama öyle abarttığım gibi olmadı. Kemerin kilitlenen demir aksamının bebeğinize gelmediğine dikkat ettiğiniz sürece bir sıkıntı olmuyor.

12-Uçuş esnasında basınç farkı dolayısıyla biz yetişkinlerin bile problem yaşadığı durumda bebek ve çocukların da problem yaşaması çok normaldir. Bebekler için eğer anne emziriyor ise kalkışta ve inişte bebeklerini emzirmesi basınç problemini ortadan kaldıracaktır. Eğer bebeğiniz mama içiyorsa aynı şekilde kalkışta ve inişte mamasını içirebilirsiniz. Çocuklarda ise ağızlarını kapalı olmaması sağlayacak şekilde su yada yiyecek bir şey verebilirsiniz. Çubuk kraker bizim için her zaman kurtarıcımız olmuştur.

13- Arabayla seyahat yazımda da belirttiğim üzere çocukları uçuş esnasında oyalayabilmenin en güzel yolu oyuncaklar ve hareketli kitaplardır. Özellikle oyuncakları tek seferde değil çocuğunuz sıkıldıkça verebilirseniz yolculuğunuz esnasında çocuğunuz daha çok oyalanacaktır.

14-İnsanların büyük bir kısmı uçakla seyahat etmeye alışkın olsa da bir kısım insan belli etmese de strese girebilmektedir. Dolayısıyla insanların olumsuz tavırlarını dikkate almamanızı, ayrıca insanların gözleriyle “nereden çıktı bunlar şimdi yolculuğumuz berbat olacak” bakışlarına aldırmamanızı öneririm.

15- Bir uçuş esnasında en çok zorlanacağınız şey bebeğinizin kakasını yapmasıdır 🙂 Benim şahsen umurumda bile olmaz ama zaten yeterince kapalı olan bir alanda burunun direği kırılacak çok insan olacaktır. Bu konuda ne yapmalıyım dediğinizde ise uçakların tuvaletinde de alt değiştirmek için yerler olduğunu söyleyebilirim. Biraz dar alan ama yine de başarabilirsiniz 🙂

Bebek ve çocuklarla uçak seyahatine ilişkin bu maddeler, bizim bizzat tecrübe ettiğimiz konular olup sizlerle de paylaşmaya çalıştım. Umarım faydalı olur 🙂

İyi Yolculuklar.

Share This: