Bilgili Baba

Babalık tecrübelerini paylaşan bilgili bir baba

Hayata Dair

Çocuklarla Çadır Kampı

Daha önce Çocuklarla Tatil yazımda da belirttiğim üzere biz tatillerimizde mümkün olduğunca uygun fiyatlı ve temiz yerlerde kalmaya özen gösteriyoruz. Ancak çadırda kalmak gerçekten hem çok farklı bir deneyim hem de yaşları küçük iki çocukla bazı zorlukları olduğu da bir gerçek.

Eşimle hep çocuklarla çadırda kalabilme fikrimiz vardı ancak biz ne doğa sporları yapan insanlardık ne de bir deneyimimiz vardı. Üstelik çocukları riske atıp atmadığımızdan da emin olamadık. Ancak yaptığım araştırmalar sonucunda yalnız olmadığımızı, aslında çocuklarla birlikte çok fazla çadır kampı yapan aileyi gördükten sonra cesaretimiz geldi diyebilirim.

Elbette çadırda kalmak otellerde belirli bir konforda konaklamak gibi değil, dikkat edilmesi gereken şeyler bulunuyor ancak her durumda doğaya mümkün olabildiği kadar yakın olmanın güzelliği de tartışılmaz bir gerçek. Ayrıca çocuklar için de hem çok güzel bir deneyim hem de çok eğlenceli. Çocukların hayatları boyunca unutamayacakları ve mutlulukla hatırlayacakları bir şey yapmak ise bence çok değerli.

Öncelikle biz bu işin acemisi olduğumuz için malzeme tedariği konusunda bile nereden başlayacağımızı bilemiyorduk. İnternette yaptığım araştırmalarda birçok farklı fiyatta çadır ve uyku tulumu görüp üstelik teknik olarak anlatılan birçok konuda da bilgi sahibi olmadığım için umutsuzluğa kapıldığımı belirtmeliyim. İşte tam da bu noktada bir arkadaşım “Decathlon’a” baktın mı? demesiyle dünyam aydınlandı 🙂 Çadırda konaklamak için en azından başlangıç seviyesinde hem fiyat olarak hem de malzeme kalitesi olarak istediğim kriterlerde birçok ürünü bulabildim. Bir gün çocuklarla K2 zirve tırmanışı yaparsam bu aldığım malzemeler elbette yeterli olmayacaktır ancak ülkemiz şartlarında yaz aylarında ortalama ısı değerlerinde gayet ihtiyacımızı karşılayabilecek ürünler bulabildim.

Öncelikle aldığımız malzemeler ile ilgili bilgileri paylaşacak olursam;

 • Kamp için elbette ilk olarak seçeceğimiz ürün çadır olmalı. 🙂  Bu seçim hiç de göründüğü kadar kolay olmadığını belirtmeliyim. Her ne kadar çocuklarımız henüz çok küçük olsa da sonuçta 4 kişilik bir aileyiz ve aldığımız çadırın büyüklüğü bizim için önemli konulardan birisiydi. Yaptığım araştırmalar sonucunda AIR SECONDS 4 FAMILY ürününde karar verdim ancak çadırda kaldıktan sonra bile bence bundan daha büyük çadırda kalınabilir diye düşünüyorum. Elbette çadırda konfor yakalamaya çalışmak çok da gereksiz maliyetler oluşturabilir ancak mümkün olabilen en uygun rahat koşulları sağlamak da önemli. Bu yüzden alacağınız çadırın büyüklüğü ve içerisinde nasıl rahat edebileceğinizi mutlaka düşünmenizde fayda olacaktır.

 • Çadır seçiminde önemli olan konulardan birisi de elbette kurulum kolaylığı. Benim aldığım üründe çadırın ana gövdesi çıtalarla değil içerisine hava basılarak kuruluyor ve bunun için ek bir ürün olarak aşağıdaki görselde göreceğiniz ürünü almanız gerekiyor. Videoda da çadırın kurulumunun nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

 • Çadırın kurulacağı zemin de oldukça önemli konulardan birisi. Taşlık veya bozuk bir zemini mümkün olduğunca düzeltebilmek ve konfor elde etmek için bir zemin matı almak da faydalı olacaktır.
 • Zemin matı dışında çadırın içerisinde de yine şişme yataklar kullanmak çok uygun diyebilirim. Böylece ev konforuna yakın bir şey sağlayabilir, rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

 • Çadır içerisinde kullanmak için yine gece feneri kullanmak uygun olacaktır. Bunun için kademeli ışık tiplerinden kullanmak daha uygun. Gece karanlıkta çocukların tedirgin olmaması için kısık ışık kullanırken, çadır dışında masanızda otururken de yüksek ışıkta etrafı aydınlatabilirsiniz. Bizim ışık için aşağıdaki görsellerdeki gibi 2 farklı ürün aldık.

    

 • Işıklandırma için ihtiyaç duyulacak bir başka ürün ise kafa lambası olacaktır. Kafa lambasında hem kırmızı hem beyaz ışık veren tercih edilmesinin daha uygun olduğunu düşünüyorum.

 • Çadır seçimi ve çadıra bağlı aksesuarlardan sonra ikinci planda seçilmesi gereken şey elbette uyku tulumu olacaktır. Uyku tulumu seçimi tamamen kalacağınız yerin sıcaklıklarına bağlı olarak değişmekte olup tulumunuzu ısı derecelerine göre almanız önemli. Konaklayacağınız bölgenin sıcaklığı geceleri 20 derece olacak ve siz 0 dereceye uygun bir uyku tulumu alırsanız sıcaktan terlemeniz kaçınılmaz. Bizim kaldığımız bölgede gündüz sıcaklıkları 35-40 C olurken geceleri 10 dereceye kadar düşebiliyordu. Bu yüzden eşim ve kendim için seçtiğimiz uyku tulumu FORCLAZ 10/15°oldu.

 • Çocuklar için uyku tulumu seçimi ise başlı başına bir araştırma konusu ve yaptığım birçok incelemeden sonra yaşları küçük çocuklar için uyku tulumu bulmak oldukça zor. Bulduğum birkaç pahalı ürün sonrasında yapacağımız kamp koşullarında ihtiyacımızı karşılayacağını düşündüğüm FORCLAZ 10° OUTDOOR/BİVAK/TREKKING UYKU TULUMU – ÇOCUKürünü ise ideal olduğu için aldım ve kamp boyunca rahatlıkla kullandık diyebilirim.

 • Yemeklerinizi rahat bir şekilde yemek ve ev konforuna yaklaşmak isterseniz aşağıdaki görseldeki gibi bir kamp masası da oldukça işinizi görecektir. Sandalyeler de masanın içerisine konularak taşınabilmesi de ayrı bir kolaylık sağlıyor.

 • Eğer bir kamp alanı dışında kalacaksanız elbette temiz suya ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda da tamamen tesadüfen Tchibo’dan aşağıdaki ürünü aldım. Hem duş olarak kullanabilir hem de diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

 • Bizim kaldığımız kampta 3 öğün yemek ve içecek verildiğinden, pişirme kabı, su ısıtma vb diğer ekipmanları alma ihtiyacı duymadık. İleride ihtiyacım olursa piknik tüpünü aracın bagajına atmakta da bir çekince görmüyorum 🙂

Gelelim çadırda kaldığımız süre boyunca yaşadığımız deneyimlere;

 • Öncelikle çadırınızı kuracağınız alan çok çok önemliymiş. Alanın taşlık olmaması, düz bir zemin olması da önemli. Eğer 10 derecelik bir eğim bile varsa çadırın içerisinde 30 derece eğimli yatıyor gibisiniz. Bu yüzden oldukça düz zemin üzerine çadırı kurmanız önemli diye düşünüyorum.
 • Üniversite yıllarımda 1-2 gün kamp yaptığım için bildiğim birkaç taktik ise şu şekilde; Eğer uyku tulumunuzun ayak kısmına kıyafetlerinizi sıkıştırırsanız daha az soğuktan etkileniyorsunuz. Bir de eşyalarınızı mümkün olduğunca çadırın içerisinde kenarlara yerleştirmek yine soğuğu kesen önlemlerden birisi.
 • Benim endişe ettiğim konulardan birisi de çocukların uykuya geçmesiydi. Ancak doğanın içerisinde tertemiz bir havada çocuklar akşamları çok geç saate kalmadan ve ekstra bir emek vermeksizin rahatlıkla uykuya geçebildiler.
 • Doğada olmanın önemli risklerinden birisi de hayvanlar tarafından zarar görmek ya da akrep, kene gibi ısırılmak olabilir. Evet, bu bir risk olduğu gerçek ancak kamp yapacağınız bölgeyi araştırıp, hastaneye yetişebilecek mesafedeyseniz ve özellikle de böcek ısırmalarına vb karşı tedbirli olduğunuz sürece riskleri oldukça azaltabilirsiniz. Eşimle, bu konularda çok endişe duymadığımız  için tedbirlerimizi almak dışında yaptığımız başka bir şey olmadı. Bence şehir hayatında riskler çok daha fazla.
 • Daha önce de değindiğim üzere bizim kamp yaptığımız bölge gündüzleri çok sıcak, geceleri de serin olduğu için  hem yazlık hem de kışlık çok fazla kıyafet götürdük yanımızda. Özellikle çadırda kalacaksanız her türlü ihtimali düşünerek yanınıza  uygun kıyafetler almanın faydası olacaktır.
 • Bir diğer dikkat edilmesi gereken konulardan birisi, çadırın kapısı her zaman kapalı olmasına özen göstermelisiniz. Çadırı kullanmadığınız zamanlarda da girişindeki fermuarı her zaman kapalı tutmanız içeriye böcek, sinek vb. şeylerin girmesini engelleyecektir.
 • Eğer daha önce çadır kurmadıysanız öncesinde mutlaka çadır kurma talimatlarını incelemenizi, internetten kurulum videolarını izlemenizi hatta evde bir kez kurmanızı öneririm. Bizim gibi “Ya ne kadar zor olabilir ki gidince hallederiz.” diye düşünüyorsanız sizi uyarmalıyım. Hiç bilmediğiniz bir şey  olduğu için ilk başta zorlanabiliyorsunuz ve bir taraftan çadırı kurmak ile uğraşırken diğer yandan çocuklarla ilgilenmek de oldukça zor olabiliyor 🙂 Tecrübeyle sabittir.

Aslında yazabilecek çok konu var ama hem yazıyı uzatmamak hem de öğrenmek istediğiniz diğer detaylar için soru cevap da yapabiliriz. 🙂

Share This:

4 Comments

 1. Selin

  Merhaba. Biz esimle kizimiz dogmadan once motor gezileri esnasinda bolca kamp yaptik ve fakat simdi 16 aylik kizimizla boyle birsey deneyimlemek istiyoruz. Tabi bizim gittigimiz yerler orman ici vs kafamizin esftigi guvenli bulduumuz yerlerdi. Bebekle nereye gidilebilir. Siz nerde kamp kurdunuz merak ettim.

  • bilgilibaba

   Merhaba,
   Bizim kamp yaptığımız yer geçici süreyle kurulmuş bir yerdi. Bununla ilgili detaylı bir yazıyı ayrıca yazacağım. Bildiğim kadarıyla birçok yerde kamp alanları ya da hizmetleri alınabiliyor artık ben de net bilmiyorum ama google yardımcı olacaktır hepimize 🙂

 2. Muğla çubucak fethiye katrancı campıng burdur salda kamp.buralara gidebilirsiniz hem aıle kalıyor hem temiz düzenli yalnız bu dedıgım yerler yemek vermıyor kendınız tam tedarikli gitmelisiniz selin hanım

Leave a Reply