Daha önce eşimle başımıza gelen ilginç ve komik hikâyeleri paylaşmıştım. Anne ve baba olarak kendi yaşadığımız deneyimlerle birlikte çocuklarla da dışarıda bulunduğumuz zamanlarda yine enteresan şeyler yaşamaya devam ediyoruz. Üstelik her yaşadığımız ilginç olaydan sonra “Yok ya bundan daha ilgincini yaşamayız herhalde” demeyi de bıraktım. 🙂 Mutlaka ilginç olaylar ve insanların bizi bulmaya devam edeceğinden eminim artık.

Yaşadığımız ilginçliklere ait örneklerin ortak noktası; insanların çocuklarımıza yaklaşırken nerede durması gerektiğini ve haddini aşıp aşmadığını bilmemesinden kaynaklandığını düşünüyorum ve dolayısıyla yaşadığımız sorun esasen insanların kendi sınırlarının nerede başlayıp bittiğini bilmemesinden kaynaklanıyor.

Yakın tarihli olarak yaşadığımız ilginç olaylardan birisi şu şekilde gelişti; biz eşimle çocuklarımıza sınırlarının ne olduğunu anlatır ve sonrasında takip ederiz. Geçen gün yine çocuklarla dışarıdayken bir toplu taşıma aracına binmeden önce kızıma tehlikeli olan yerleri anlatıp sarı çizgiyi geçmemesini tembih ettikten sonra hemen yanında beklemeye başladım. Sarı çizgiye olan uzaklığımız birkaç metre olmasına, kızımın herhangi bir riskli hareket yapmamasına ve kızımı takip ettiğim halde yanımızdaki hanımefendi, çocuğun o anda rahat olmasından rahatsız olmuş olacak ki kızıma dönüp “bak burası tehlikeli!” diye uyarma ihtiyacı hissetti. Buraya kadar her şey normal hatta bir başkasının düşünceli ve tehdit etmeden kızımı uyarması hoşuma da gitti diyebilirim. Ancak sonradan ortaya çıkan durum karşısında ben de ilk anda ne yapacağımı şaşırdım. Kızım kadına baktıktan sonra yine hemen yanımızda durmaya devam ettiği halde hanımefendi sanıyorum kendi yaşadığı bir deneyim sonucunda ve bizim de ebeveynliğimizi beğenmediğinden “Sen tut bakıyım benim elimden!” demesiyle kızımın elini kavraması bir oldu. Birkaç saniyelik şoktan sonra ben de “Lütfen çocuğun elini bırakır mısınız?” dedim ama yok dinlemiyor…”Hanımefendi çocuğumun elini bırakır mısınız?” diyorum. Yok, oralı değil. En sonunda sesimi yükseltip kadının elini, çocuğun elinden ayırmak zorunda kalırken “Tamam tamam bıraktım.” demesiyle olay daha fazla büyümedi ama ben gerçekten ne yapacağımı şaşırdım. Eşimle göz göze geldik ama o da şaşkın. Bir taraftan sinirlenmemeye çalışıyorum, diğer taraftan davranışın anlamsızlığını çözmeye çalışıyorum derken oradan uzaklaşmayı seçtim.

Geçenlerde de bir restoranda kızım yemeğini yedikten sonra “Ben dolaşmak istiyorum.” diyerek etrafı gezmeye başladığında hemen yanımızda bulunan ve birkaç dakika sonra evlenme teklifi gerçekleşecek masaya doğru yöneldi. Masanın üstü güllerle kaplı olduğu için ister istemez dikkatini çekmiş olacak ki güllere dokunup sorular sormaya başladı. Tabi o an normalde yapmayacağımız şekilde “sen gel bakayım bir buraya” diyerek bir ailenin ilk oluşum aşamasına engel olmadan olayın gidişatına doğru müdahalede bulunduk.:) Bu durumdan sonra kızım da başka masalara doğru yönelmeye başladı ve daha gerideki birkaç masanın etrafında gezinirken bir kadın bir anda kızımla selfie çekmeye başladı. Bir çocuğun mahremiyetine neden saygı gösterilmez ki? Bir çocuğun fotoğrafını anne ve babasının izni olmadan çekmemeyi ne zaman öğreneceğiz toplum olarak gerçekten merak ediyorum.

Gelelim en önemli konulardan birisine. Bu yazımın ulaştığı, okuyan kim varsa bir ricada bulunmak istiyorum. Lütfen ama lütfen çocuklara “Seni de alıp götürelim mi? Sen bizim çocuğumuz olur musun? Hadi annenle baban seni bizde bıraksın.” gibi cümleler kullanmayın ya da kullanılmasına izin vermeyin. Bu çocuğu strese soktuğu gibi anne babayı da geren bir durum. Bir çocuğun yeri ailesidir. Birkaç saniye yapılan bu anlamsız espri çocukları oldukça kaygılandırmakta ve amacı olmayan sonuçsuz bir şey için çocuklarda ciddi endişe oluşturmaktadır. Hayır, gerçekten bu bir şaka mı? İnsanların nasıl bir şaka anlayışı var ilginç gerçekten. Neden çocuklara böyle şeyler söylenir gerçekten anlamakta zorlanıyorum.

Düzenli olarak yaşadığımız bir zorluğumuz daha var. Dışarıda sürekli olarak çocuklara bir şey ikram edilmesinden oldukça rahatsız olmaya başladım. Bundan neden rahatsız oluyorum söyleyim. Öncelikle çocuğa teklif edilen tatlı, yiyecek vs. çocuk için zararlı olabilir. Dolayısıyla yaşanılacak sağlık problemi ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Bir başka ve en önemli konu ise; herkes güvenli ve iyi niyetli değil ve dolayısıyla çocuklara gösterilen bu davranış kötü niyetli insanlara davetiye çıkartabilir. Bu konuda yaşadığımız en ilginç olay ise; kızım bir sokak tiyatrosu için genç kardeşlerimizin yaptığı hazırlıkları merak ettiğinden yanlarına gidip konuşmak ve hazırlıklarını incelemek istedi. Zaten tahmin edersiniz o yaşlarda bir çocuğun herkesin gönlünü fethetmesi çok kısa sürdüğünden, genç bir kardeşimiz kendi içtiği meyve suyunu kızıma vermeyi teklif etti. Ben hemen olaya müdahale edip “Teşekkürler ama kabul edemeyiz.” dememe rağmen ısrarlı davranış devam edince, nezaketimi koruyarak olayı yönetmeye çalışsam da durumu bir türlü çözemedik. En sonunda yanındaki arkadaşlarından birisi “Yahu sen kendi içtiğin meyve suyunu neden teklif ediyorsun ki çocuğa. Ben bile senin içtiğin meye suyunu içmem ki, lütfen ısrar etme artık bak adam da oldukça rahatsız bu durumdan” deyince kurtulabildik. Arkadaşı yerine bu cümleleri elbette ben de kurabilirdim ancak çocuğun bulunduğu bir ortamda gerginlik çıkabilir düşüncesiyle mümkün olduğunca sabırlı davranıyorum. Sonuç olarak çocuğa bir şey vermek isteniyorsa öncelikle anne ve babasına sorulmalı. Ancak onların onayı ile verilebilir. Bir de ailesi izin vermiyorsa “çocuktur yahu alsın bir şey olmaz..yavrucak canı çeker…örselemeyin çocuğu..”denmez. O çocuk yeteri kadar besleniyor, yeteri kadar tatlı veya bisküvi yiyor, almadığı bir bisküvi ile örselenmeyecektir. Bir anlık şefkat duygusu için çocukların ve ailelerin sınırlarını geçmekte ısrarcı olunmamalı. Eğer çok isteniyorsa veya çocuğun da bir talebi olmuşsa önce ailesine sorulabilir.

Aslında her duruma örnek verebilecek çok fazla şey yaşadık ama özellikle dikkat çekmek istediğim konulara değinmek istedim. Eminim sizler de buna benzer çok olay ile karşılaşıyorsunuz. İnsanların kendi sınırlarını bilmemesinden ya da çocuklara saygı gösterilmemesinden kaynaklanan bu tür durumlarda sizler neler yapıyorsunuz?

Share This: