Bilgili Baba

Babalık tecrübelerini paylaşan bilgili bir baba

Hakkında

3 yaşında bir kız ve 1,5 yaşında erkek olmak üzere harika iki yaramazın babasıyım. Hayatımın son 3 senesinde bebek ve çocuk bakımı konusunda yeterince bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum. Hatta her gün yeni bir şey öğrenmeye de devam ediyorum.

Bu blogu bir arkadaşımın tamamen beni cesaretlendirmesiyle açmaya karar verdim. “Bildiklerin sadece sende kaldığı sürece bir anlamı olmayacak lütfen bir an önce paylaşmaya başla” dediği andan itibaren bu fikri artık daha da önemseyip hayata geçirme kararı aldım.

Neden Bilgili Baba?

Bu tamamen etrafımdaki ebeveynlere çocuklar hakkında kendimi sürekli bir şey anlatırken bulmamdan kaynaklanıyor. Sanırım tecrübelerim belirli bir doygunluğa gelmiş olacak ki artık etrafımda annelerin bile bazen bana danıştığı konular olmaya başladı.

Bu noktada aslında benim bildiklerim merakımdan ve herkes gibi harika çocuklar yetiştirme isteğimden ileri geliyor. Çocuklarla ilgili konularda bazen eşimden daha meraklı ve araştırmacı olabiliyorum.

Bazı konularda önyargıları da kırmaya başlamak gerekiyor sanırım. Erkekler de en az kadınlar kadar çocuklarıyla ilgilenebilir! Ancak toplum çocuk bakımı konusunda o kadar çok anneye görev yüklemiş ki bir babanın en az anne kadar ilgili olabilmesini bünyeler kabul edemiyor sanırım 🙂

Bildiklerim %100 doğrudur iddiasında bulunmuyorum. Bir annenin başka bir anneye tavsiyede bulunurken “bizim çocukta böyle oldu ama her çocuk farklı olabiliyor” cümlesini ne kadar duyduysak benim durumum da bundan çok farklı değil aslında kendi tecrübelerimi ve bildiklerimi aktarmaya çalışacağım.

Share This: