Geçen gün eşime “Hayatım sence hangi konuda yazsam ne dersin?” diye sorayım dedim. Bana “bez için kullandığımız çöp kovası var ya onu yazsana” dedi. Yazacak onca şey varken niye çöp kutusunu yazayım yahu diye düşünürken eşimden ikinci cümle geldi “ ha bir de kurutma makinasını yaz.” Ben yok artık iyice delirdi bu kadın diye söylenirken meğer eşim aslında hayatımızı kolaylaştıran eşyaları yazmamın güzel olacağını söylemek istiyormuş 🙂 Bu arada bizim için çöp kovası ve kurutma makinasının gerçekten ayrı bir yeri var. Çocuk sahibi olalı 3 yıl oldu ama hala çöp kovasına ya da kurutma makinasına bakıp “ya ne güzel şeyler aldık” deyip duruyoruz.:)

Bu yazıda çocuklar ve bebekler için alınması gerekenlerden daha ziyade iki çocuklu bir aile olarak bizim kendi hayatımızda en çok kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran eşyaların ne olduğunu okuyabilirsiniz.

Günlük hayatımızda sürekli kullandığımız ve hayat kurtaran eşyaları özetlersem;

– Tabiki ilk sırada çöp kovası var. 🙂 Henüz bebek sahibi olan ailelerin bebek bezinin çok kötü koktuğunu filan söylüyorlar ya içimden “daha hiçbir şey görmediniz.” diyorum. Henüz anne sütüyle ya da mama ile beslenen bebeğin kakasından ne olur yahu? Esas katı gıdaya geçince görün siz. Neyse çok detaylara girmeyeyim. 🙂 Özetle bu bebek bezinin kötü koku yaymasını engellemek için bu işe özel harika çöp kovaları var. Elbette bu çöp kovaları %100 kokuyu engeller demem doğru olmaz ama evde kendi ürettiğiniz çözümlerden kesinlikle daha iyi çözüm sunuyor. Tek dezavantajı kendi torbalarını ayrıca satın almak zorunda kalmanız. Zaten isteseniz de market poşeti vs. kullanamazsınız.

– İkinci sırada elbette kurutma makinası yer alıyor. Ailemle yaşadığım süre boyunca evimizin bir odasında hep çamaşırlar kurutulduğundan olsa gerek eğer birinin evine gidip, kurutma makinası gördüysem o insanlar benim için zengin insanlardı. “Nasıl paraları varsa artık hepi topu 3-5 çamaşır için gidip kurutma makinası alıyorlar” diye düşünürdüm. İlk çocuğumuz doğduktan sonra da bizim kurutma makinamız yoktu. Ne zaman oğlumuz aramıza katıldı ve kurutulan çamaşırlardan dolayı artık evde oturacak yer bile bulamamaya başladık işte o anda gidip aldım kurutma makinasını. Öyle çok büyük rakamlara da satılmıyor. Makul fiyatlara gerçekten çok uygun cihazlar bulabiliyorsunuz. Hayatımda hiçbir eşyaya kıymet vermedim ben ama kurutma makinasına o kadar özenle bakıyorum ki inanamazsınız. Bunun sebebi ise; gerçekten hayat kurtarıcı bir cihaz olmasıdır. Yüzyılın icadı bence kurutma makinasıdır. Evde kurutmak için biriken eşyalara son! Ayrıca daha önce kurutma makinası kullanmadığımız için o kadar pişmanım ki keşke daha önce alsaymışız diyorum.

– Oyun çadırı çocukların gelişiminde çok önemli bir rol oynadığı gibi anne babalar için de son derece pratiklik sağlıyor. Çocuklar kesinlikle çadırın içinde oyun oynamaya bayılıyorlar. Kendileri için özel bir alan oluşturuyor ve bu alanda kendilerine göre oyunlar kurgulayabiliyorlar. Diğer bir faydası ise eğer etrafta çok fazla dağılmış oyuncak var ve tüm oyuncakları yerine koyacak kadar vaktiniz yoksa hooop çadırın içine dolduruluyor. Acımasız gerçekler 🙂

– Ateş ölçer gerçekten çok hayat kurtarıcı bir cihaz. Biz 2 ayrı tipte kullanıyoruz. Biri hepimizin bildiği klasik koltuk altına koyularak kullanılan, diğeri ise elektronik olup uzaktan tuturak kullanılan cinsten. Bebek ve çocukların ateşleri mütemadiyen yükselebiliyor dolayısıyla çocuğunun ateşi olup olmadığının hızlı tespiti elektronik ateş ölçerler kullanılması önemli diye düşünüyorum. Eğer dijital cihazda ateşi yüksek görürseniz klasik koltuk altı olanı kullanarak doğrulama yapabiliyorsunuz. Elektronik ateş ölçerlerin bir güzel tarafı da vücudun farklı yerlerine tutarak ölçüm yapabilmeniz. Bu cihazlar ile ayrıca bebeğiniz için yaptığınız mama çorba vs. sıcaklığını da ölçebiliyorsunuz 🙂 Açıkçası şu marka ya da model demem doğru olmaz ama bu üründen alırsanız kesinlikle kaliteli ve güvenilir bir cihaz olmasına özen göstermelisiniz. Hatta doktorunuzdan bile tavsiye alabilirsiniz.

– Biz dışarıya çıktığımızda çocukların eşyaları için hep sırt çantası kullandık. İlk çocuğumuz olduğunda dışarıda nasıl bir çanta kullanırız diye araştırma yaptığımızda tek omuz askılı çantaların çok kullanışsız olduğuna karar verip sırt çantası kullanmaya karar verdik. Çok gezen bir aile olarak da faydasını gördüğümüz gibi kullanım kolaylığı tek askılı çantalara göre daha fazla. Tavsiyem sırt çantasını çok bölmeli olarak almanız. Ne kadar cep ve bölme o kadar çok işe yarıyor.

– Evde kullanılan mama sandalyesinin dışında portatif ve elde taşınabilir mama sandalyesi de kesinlikle hayat kurtarıcı. Özellikle bizim gibi çok seyahat eden bir aile iseniz ve çocuklarla memleketin en ücra yerlerine bile gidiyorsanız mutlaka yanınızda bundan taşımanız lazım. Çünkü her yerde mama sandalyesi bulamıyorsunuz. Kullandığımız mama sandalyesi herhangi bir sandalyenin üzerine hızlıca ve güvenilir bir şekilde hemen kurulabiliyor ve kullandıktan sonra da söküp bir çanta gibi taşıyabiliyoruz. Hem aracın bagajında da çok yer kaplamıyor.

– Özellikle çocuklara tuvalet eğitimi verilen dönemde ve sonrasında da seyahat tipi lazımlık gerçekten çok kullanışlı. Çocuklarla Arabayla Seyahat Etmenin Püf Noktaları yazımda da bu konudan bahsetmiştim. Çocuğunuz tuvalete gitmek istediğinde mola yerlerindeki çocuklar için uygun olmayan tuvaletleri kullanmadan seyahat tipi lazımlık kullanarak daha hijyenik bir ortam sağlıyorsunuz.

– Çocuklar muhteşem sanat eserlerini duvarlarda icra etmeye başladığında bu işi nasıl çözeriz diye düşünürken boyama tahtasını keşfettik. Boyama tahtasının bir yüzeyinde tahta kalemi kullanabiliyor, diğer yüzeyinde tebeşirle yazabiliyorsunuz. Alt tarafında da kağıt rulosu için bir yer var dolayısıyla kağıtta kullanabiliyorsunuz. Bunu aldığımızdan beri evdeki duvarlar oğlum ve kızımın eserlerinden mahrum kaldı 🙂

– Park yatağını hem oğlum hem de kızım için kendi odalarına geçmeden önce yanımızda yattıkları zaman kullandık ama bence park yatağının en önemli avantajı taşınabilir de olması. Dediğim gibi çok seyahat eden bir aile olduğumuz için bazı tatillerde park yatağımızı bile yanımızda götürdük. Gerçi otellere gidiyorsanız hemen hemen tüm otellerde ücretsiz park yatağı kullanabiliyorsunuz ama bulamadığınız zamanlar da olabiliyor

– Bir de lavabo için kullanılan yükselticinin de inanılmaz faydasını görüyoruz. Yükseltici kullanmadığımız zamanlarda kızımız için ya başka eşyanın üstüne çıkarak lavaboyu kullanmasını sağlıyor ya da kendi kucağımıza alarak çözmeye çalışıyorduk. Ancak yükseltici kullanmamızla birlikte oğlum da kızım da lavaboyu kendileri rahatlıkla kullanabiliyorlar.

Bu maddeleri artırmak çok kolay elbette. Kullandığınız her eşyayı yazabilirsiniz ama ben özellikle çok sık kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran eşyaları yazmayı tercih ettim umuyorum ki yazımı beğenirsiniz. Sizlerin de günlük hayatta sıkça kullandığınız ve çokça avantajını gördüğünüz eşyaları paylaşabilirsiniz. Hem biz hem yorumunuzu görenler de faydalanmış oluruz. 🙂

Share This: