Çocuklarımızın ilk doğum günleri hayatımızda en güzel ve ön özel anlardan bir tanesi. Bu unutulmaz anı kutlamak için evde mi yoksa dışarıda mı olması gerektiği, ekonomik imkanlar dahilinde herkesin üzerinde düşündüğü bir durum. Ben de bu önemli toplumsal yaraya parmak basıp 🙂 hem dışarıda hem de evde çocuklarının ilk yaş günü kutlamasını yapmış bir aile olarak kendi deneyimlerimi paylaşmak istedim;

Öncelikle dışarıda yapılan kutlamalardaki detaylara bakacak olursak;

 • Dışarıda doğum günü kutlama isteğinin bence en önemli etkenlerinden birisi evde yapılan hazırlıkların anneyi ve babayı daha çok yoracak olması.
 • Dışarıda kutlama yapmanın bir diğer önemli etkisi de misafirlerinizin rahat ve keyifli zaman geçirmesini istemek.
 • Dışarıda kutlama yapacaksanız ne kadarlık bir bütçe ayırabileceğinize karar vermek de en kritik konu aslında. Bir restoranda mı? bir kafede mi? yoksa bir parti evinde mi kutlama yapacağınıza göre bütçeniz için fayda / maliyet dengesi söz konusudur.
 • Dışarıda yapacağınız kutlamalarda süre olarak maksimum 2-3 saatlik bir organizasyonla konuyu çözebilirsiniz. Dolayısıyla henüz 1 yaşında olan bir çocuk için dışarı yapılan  kutlama çocuğunuzu zorlamayacaktır.
 • Dışarıda kutlama yapmanın güzel taraflarından birisi organizasyon bittikten sonra yorgun bir şekilde toplamak ve temizlemek zorunda kalmayacağınız bir ev olması 🙂
 • Dışarıda kutlama yapmanın farklı alternatifleri söz konusu ama öncelikle parti evleri için detaylara bakacak olursak;
 • Bir parti evi ile anlaşacaksınız bu tüm hesabı sizin ödeyeceğiniz anlamına geliyor.
 • Parti evlerinin avantajı; hiçbir şey için parmağınızı dahi oynatmıyor olmanız. Misafirleriniz için hediyelik eşyalardan tutun da doğum günü pastasına kadar her şeyi hazır paket olarak sunuyorlar.
 • Bütçeniz dahilinde parti konseptini, yemekleri, pastayı, süslemeleri ve misafirlerinize vermek istediğiniz hediyelik eşyalara karar verip gerisini parti evine bırakıyorsunuz, bu işi profesyonel olarak yaptıkları için her detaya hakimler dolayısıyla “Şunu da unuttuk mu acaba?” diye tüm detayları düşünmek zorunda değilsiniz.
 • Parti evlerinde siz tamamen misafirlerinizi ağırlayıp yalnızca çocuğunuza ve mutlu anlarınıza konsantre oluyorsunuz. Onun dışında her şeyi sizin adınıza düşünen birileri var.
 • Parti evinde çalışan personel de tamamen bu tür organizasyonlara göre çalıştıklarından daha rahat ettiğinizi söyleyebilirim.
 • Parti evlerinde o günün hatırası için özel fotoğrafçı oluyor. Sizin için o özel anları hem kayıt altına alıyor hem de fotoğraflıyor. Bizim gibi “Aman bu anı kaçırma aman fotoğraf çek” diyen anne babalardansanız merak etmeyin bunu sizi için düşünen profesyoneller olacak.
 • Parti evleri bütçenizi aşıyorsa diğer alternatiflere de hemen bakalım;
 • Bir restoran ya da kafede doğum günü organizasyonu yapacaksanız, öncelikle misafirlerinizin hesabını kendinizin ödeyip ödemeyeceğinize karar vermeniz gerekiyor.
 • Ben kendi adıma söyleyebilirim ki doğum günü kutlamasına davet ettiğiniz misafirlerinizin hesaplarını kendilerinin ödemesinin ayıp olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta insanlar sizin gerçekleştireceğiniz organizasyona isteyerek katılıyorlar ve sırf hesaplarını siz ödemiyorsunuz diye huysuzluk çıkaracak birisi varsa ilişkilerinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz. Burada amaç hep birlikte olmak ve insanların mutlu anınızda yanınızda olmasını istemek. Bir pazar kahvaltısını ya da bir yemeği sizinle birlikte geçirmek istemenin hiçbir yanlış tarafı yok.
 • Restoranda ya da kafede yapılan organizasyonda hesabı misafirleriniz kendisi de ödeyecek olsa sonuçta işletme ile daha öncesinde görüşüp fiks bir menüde anlaşmak en avantajlı yol olarak görüyorum. Bu hem işletme hem de sizin açınızdan yönetmesi daha kolay bir durum olacaktır.
 • Eğer hesabı siz ödemeyi düşünüyorsanız parti evi ile bir restoran ya da kafede gerçekleştireceğiniz organizasyon maliyeti neredeyse başa baş geldiğini söyleyebilirim. Üstelik hediyelik eşyaların yaptırılması, ürünlerin teslim alınması, pastanın seçilmesi gibi birçok süreci de kendiniz çözmek ve ilgilenmek zorundasınız. Dolayısıyla fayda/maliyet konusu burada yine devreye giriyor. Örneğin parti evi 800 TL hesap çıkardı ama siz kendiniz organizasyonunuza 700 TL maliyet çıkardıysanız burada uğraşmanız gereken birçok detayı da düşünerek 100 TL farkı göze alarak ancak diğer faydalarını düşünerek parti evini tercih edebilirsiniz.
 • Kutlama yapacağınız restoran ya da kafedeki garsonlar için siz diğer müşterilerden farklı değilsiniz. Dolayısıyla o gün misafirlerinizin rahat etmesi için sürekli olarak garsonları yakalamaya çalışmak ve misafirleriniz ile ilgilenmesi için biraz daha ihtimam göstermesini istemek konusunda tedirgin olabilirsiniz. Ben kendi adıma bu tür konulara takılan birisiyim siz rahatsanız problem yok tabiki 🙂

Gelelim evde kutlama yapacağınız durumlara;

 • Her ne kadar yukarıda; dışarıda yapılan kutlamaların avantajlarını anlatmış olsam da kızımın doğum gününü parti evinde, oğlumun da evde kutlamış bir aile olarak söyleyebilirim ki ister maddi imkanlarınız yeterli olsun ister kısıtlı imkanlarınız olsun bence evde kutlama yapmak daha iyi bir tercih.
 • Evet, organizasyon sonrasında kaldırılması gereken bulaşıklar, temizlenmesi ve toplanması gereken bir ev olacak ama amaç doğum günün kutlamasında sevdiklerinizle keyifli de vakit geçirebilmek. Dolayısıyla evin rahatlığını dışarıda bulamayacaksınız. Üstelik hesap ödenecek mi ödenmeyecek mi gibi tedirginlikler de yaşamadan sadece olayın kendisine odaklanabilmek adına önemli diye düşünüyorum.
 • Evde yapılan kutlamanın bir diğer güzel tarafı ise misafirlerinizin çocukları da evde daha rahat edecektir. Kızımın doğum gününde dışarıda yaptığımız kutlamada gelen çocuklar oyun oynamakta zorlanıp, sıkılırken oğlumun doğum gününü evde yaptığımızda çocuklar çok daha rahat etmişti. Hoş ev bir süre sonra tımarhaneye döndü ama olsun gönüllerince bağırıp çağırıp oynadılar.
 • Evde yapılan kutlamada aranızda bir masa olmadığından misafirlerinizle rahat bir şekilde sohbet edip daha samimi bir ortam oluşturabiliyorsunuz.
 • Eve gelen misafirler de pastasını, böreğini yapıp geldiğinden sofranız dışarıda yapılan kutlamalardakine kıyasla daha lezzetli ve çeşitli olabiliyor.
 • Evde kutlamanın bence avantajlarından birisi de her şeyi kendinizin hazırlıyor olması. partistore.com gibi doğum gününe özel satış yapan yerleden aldığınız ürünleri eşinizle birlikte hazırlamak, asmak, balonları şişirmek, çocuk uyuduktan sonra gece aldığınız hediyelikleri kutulamak gibi şeylerle uğraşmak bence daha keyifli ve samimi. Dışarıda kutlama yapıp, bunları yapmayanlar da tü kaka değil o da bir tercih elbette 🙂 Her ikisini de yaşamış bir baba olarak ben kendi hissiyatımı paylaşmak istedim sadece.
 • Eve gelen misafirler yakın eş dost akraba olduğu için mutfağa yardım ve hizmeti hep birlikte yapıyorsunuz. Yani yalnız değilsiniz herkes bir işin ucundan tutuyor ve bunu keyifle yapıyor.

Bir de dışarıda veya evde yapılan kutlamalara ek olarak bir arkadaşımın yaptığı organizasyonu da anlatmak isterim (Onlar kendini biliyor 🙂 ) Klasik olarak dışarıda parti evinde mi olsun? yok evde mi olsun? kaç kişi gelsin? Nasıl olsun? diye düşünmek yerine ilk yaş doğum gününde en samimi arkadaşlarını ve ailelerini çağırıp evde basit ama çok samimi bir kutlama yaptılar (maksimum 7-8 kişilerdi) ve çocuklarına da bir pasta parçalattılar 🙂 Ayrıca öyle sosyal medyaya bizim gibi yedi düvel görecek şekilde boy boy resim de koymadılar maksimum pasta keserken 1-2 resim. O kadar sevdim ki bunu 3.çocuğumuz olursa bu şekilde yapacağımdan eminim 🙂 🙂 (Bknz: Eşimin yüz ifadesi 🙂 )

Ben dilim döndüğünce evde veya dışarıda yapılacak ilk yaş günü kutlamalarına dair kendi tecrübelerimi paylaştım. Benim yazıma ilave olarak ilk yaş günü kutlamasını yapan aileler de kendi tecrübelerini paylaşabilirse henüz çocuklarının ilk yaş gününü kutlamamış olan ailelere yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.

 

Share This: