Kışın çocuklar çok dışarı çıkamadığında ve enerji patlaması yaşadıkları dönemde 🙂 oyun grupları hem çocukların gelişimi hem sosyalleşmesi hem de enerjilerini atmaları için oldukça güzel bir fırsat.

Öncelikle belirtmeliyim ki oyun gruplarına ilk başta çok önyargılı yaklaştım. Çocuğunu yaz-kış demeden parka çıkaran bir aile olarak “acaba boşuna para mı veriyorum” sorusunu sormama sebep oldular. Ancak birkaç araştırma ve aldığımız deneme dersleri ile birlikte oyun grubunun çocuk için ne kadar keyifli ve önemli olduğunu gördüm.

Özellikle çocuğun yeni yürümeye başladığı zamanlara ve/veya kış aylarına denk gelmişseniz oyun gruplarına başlamak için en güzel zaman. Hem mevsim kış olduğu için çocuk sayısı fazla oluyor hem de çocuğunuz yürümeye başladığı ve keşfetme arzusu en üst seviyede olduğu için diğer çocuklarla birlikte geçirecekleri zaman çok daha keyifli olmaya başlıyor.

Bu süreçte oyun grubunda olanları ve kızımdaki değişimleri özetlersem;

Kızımı götürdüğümüz oyun grubunda haftada 1 saat bir öğretmen eşliğinde anne yada baba ile birlikte çocuğun katılımıyla çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemine göre bir oyun kurgusu oluşturuluyor. Örneğin o hafta su ve suda yaşayan canlılar teması işleniyorsa öğretmen önce elindeki kartlarda resimler gösteriyor sonrasında ise hazırladığı kurguya uyumlu olarak bir odanın içinde yer alan engellerden, yollardan çocukları geçirerek hem çocukların toplu olarak hareket etmesini hem de keyifle oyun oynayabildikleri bir zamanı sağlıyor. İtiraf etmeliyim ki bu 1 saatin sonunda gerçekten siz de yoruluyorsunuz. 🙂

Biz kızımda düzenli olarak her hafta bu 1 saatlik oyunlara gittiğimiz gibi hafta içi serbest zamanlarda da yine oyun grubuna götürmeye çalıştık. Hafta içi serbest zamanın tek farkı öğretmen olmadan oyun alanında varsa diğer çocuklarla oynamasını sağlıyorsunuz. Uzun bir cümle oldu ama parka götürmekten bir farkı yok özetle J Sadece burası kapalı mekan öyle düşünebilirsiniz.

Gelelim oyun grubunun kızımız üzerindeki etkilerine;

  • Kızımızı 2 yaşına girdiği ilk günlerde kreşe başlattığımızda, kreşteki öğretmenleri daha önce kızımızın hangi kreşe gittiğini sordular. Kreşe gitmediğini ama oyun gruplarına gittiğini söylediğimizde çok şaşırdıklarını söylemeliyim. Kızımın kreşe hemen adapte olduğunu söylediklerinde oyun gruplarının önemini bir kez daha anladım.
  • Oyun grubunun bir diğer etkisi ise çocukların aynı oyun kurgusu içinde birlikte paylaşımda bulunabildikleri ve beraber öğrenip cesaret bulabildikleri bir ortam olarak düşünüyorum. Kızımla oyun grubuna başladığımızda ilk derslerde çekingen ve grubun dışında hareket etse de birkaç dersten sonra grupla beraber hareket edip çok keyifli zaman geçirmeye ve arkadaşlık kurmaya başladı. Halen bile oyun grubunun olduğu binanın önünden tesadüfen geçtiğimizde arabanın içinde bir yaygara kopuyor. Neymiş arabadan indirecekmişiz de arkadaşlarıyla oynayacakmış 🙂
  • Bence oyun gruplarının bir faydası da tamamen dış etmenlerden bağımsız baba-çocuk olarak kaliteli zaman geçirebildiğiniz güzel bir fırsat olarak düşünüyorum. Elbette evde de çocuklarla oyun oynayıp zaman geçiriyoruz ancak oyun grupları sadece bu işe özel tasarlandığı için evdeki gibi herhangi bir kırılan eşya yada çalan bir kapı sonucunda yarım kalan bir oyununuz olmuyor.
  • Aynı yaş grubundaki diğer aileler ile tanışmak ve yaşadığınız benzer problemleri karşılıklı olarak konuşmakta çok rahatlatıcı olabiliyor J Herkesin bizim gibi problemlerle uğraştığını duymak bile garip bir şekilde insanı rahatlatıyor. Yalnız olmadığını bilmek güzel bir duygu 🙂

Oyun gruplarında gördüğüm bir dezavantaj ise havaların ısınmasıyla birlikte artık çok az çocuk gelmeye başlıyor. Bir hafta sonu seansını baba-kız ve öğretmen olarak 3 kişi geçirdik. Dolayısıyla oyun grubuna örneğin Ocak-Şubat gibi kayıt yaptıracaksanız 6 aylık olan bir paket tercihinde bulunmadan aksine 3 aylık bir paketle başlayıp ihtiyaç görüyorsanız sonrasında uzatmanızı öneririm. Dolayısıyla Ocak ayında başladıysanız 3 aylık pakette Mart-Nisan aylarına denk gelir ki bu durumda havaların ısınmasına göre ve katılımcı sayısına bağlı olarak süreyi yeniden uzatıp uzatmama kararı verebilirsiniz.

Share This: