Daha önce kızım 28 aylıkken verdiğim uyku eğitimine ait detayları Uyku Eğitimi-1 yazımda paylaşmıştım. Bu yazımda ise oğluma 8 aylıkken verdiğimiz uyku eğitimine ait detayları anlatacağım.

Öncelikle bebeklerde uyku eğitimini vermek çocuklara göre daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Oğlumun uyku eğitiminde kızımdan dolayı hem daha tecrübeli olduğum hem de bebeklerin, çocuklara göre daha hızlı adapte olmasıyla açıkçası hiç zorlanmadığımı belirtmeliyim.

İlk yazımdan sonra özellikle bebeklerde hangi aydan itibaren uyku eğitimi verilmesine dair sorular geldi. Bu konuda tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki bence uyku eğitimine 8-9 aylıkken başlanması ideal bir zaman olarak düşünüyorum. Elbette daha sonra da uyku eğitimi verilebilir ancak bu aylarda başlandığında daha hızlı ve kolay yol alabiliyorsunuz. En azından bizde öyle oldu.

Oğlumda verdiğimiz uyku eğitiminde nasıl bir yol izledik?

– Zaten kızımdan dolayı gündüz uykuları konusunda tecrübeli olduğumuz için oğlumun da gündüzleri 2 saatten daha fazla uyumasına izin vermedik. Şu an 18 aylık oldu ve halen ortalama uyku süresi gündüzleri 2 saat sürüyor.

– Gündüz uykularında da aynı gece uykusunda uyguladığımız kuralları uyguluyoruz. Farklı hiçbir şey yapmıyoruz diyebilirim.

– Gece uykusuna en geç 21:00’de başlıyoruz. Her çocuk kendine has davranışları ve huyları olduğu için açıkçası oğlumu daha erken uyutmaya çalıştığımız her seferinde başarısız olduğumu söyleyebilirim. Eğer 21:00’den önce yatağa götürürsek mutlaka çok daha geç uykuya geçiyor.

– Oğlum 8 aylıkken verdiğimiz uyku eğitiminde aynı kızımda olduğu gibi ilk gün çok zorlu geçti diyebilirim. Yatağına koymamızla birlikte hemen ağlamaya başladı ancak kızımdan tecrübeli olduğum için bu konuda çok vicdan azabı yaşamadım 🙂 Her şeyde olduğu gibi ilk çocukla, ikinci çocuk farkı burada da kendini gösterdi 🙂

– Oğlumu yatağa koyduğumda yaptığım tek şey “pişşş pişşş” diye ses çıkartıp sırtını sıvazlamak oldu. Şimdi böyle yazınca garip oldu ama sanırım derdimi anlatabildim. 🙂

– Açıkçası bu seslerin bir faydası olacağına o zamanlar çok inanmıyordum ama şimdilerde oğlumu yatırmaya götürürken piş piş sesini çıkardığımda hemen uykuya geçeceğinin mesajını almış oluyor 🙂 O ses onun için bir uyku habercisi oldu diyebilirim.

– Diğer yazımda belirttiğim gibi bebeği yatağına bırakıp yatağın hemen yanında bir sandalyede yatağın yanında duruyorsunuz. Bu esnada çocukla tüm iletişimi kesip tam bir duvar oluyorsunuz.

– Eğer sırtını okşadığınız halde çocuk sakinleşmiyorsa hafif hafif iki elinizle sanki kıyma yoğuruyormuş gibi vücudunda gezdiriyorsunuz. Bunu hafif ve nazik yapmak önemli. 🙂 Bunu yapmak bebeğin bir şekilde rahatlamasını sağlayabiliyor. Yalnız bunu sürekli olarak uygulamamalısınız sadece sakinleştirme aracı olarak görmeniz bence daha uygun. Sakinleştikten sonra yine sırtını sıvazlamaya devam edebilirsiniz.

– Eğer yukarıda bahsettiğim yöntemde başarısız olduğumuzda ve oğlum ağlamaya devam ederse kucağımıza alıp sakinleştikten sonra yeniden yatağa bıraktık. Burada verilen mesaj aslında uyku için yatağında yatması gerektiğidir.

– Her ağladığında değil uzun süre ağladığında ve artık endişe ettiğimiz zamanlarda bu yönetimi uyguladık. Diğer türlü her ağlamada kucağımıza alarak açıkçası bir nevi bizi kullanmasına izin vermiş olurduk.

– Daha önceki yazımda da belirttiğim üzere ilk gün uygulayacağınız bu yöntemde bebeğiniz daha önce emerek uyuduğu veya kucakta uyuduğu için ilk kez uyguladığınızda ağlamaya başlıyor. Burada anne baba olarak sabırlı olunması işin püf noktası. Biliyorum söylediğim şey çok zor ancak düzenli ve sağlıklı bir uyku için bu ilk günkü krizin atlatılması önemli diye düşünüyorum. Ancak yukarıda da değindiğim üzere bebeğinizin ağlaması uzun sürerse sakinleştirmek için kucağınıza alıp sakinleştikten sonra yeniden yatağına bırakabiliyorsunuz.

– Işık ile ilgili olarak; zaten kızım ve oğlum aynı odada uydukları için odada ışık kullanmıyoruz. Koridordan gelen ışıktan faydalanıyoruz. Kapının aralığından az bir ışık gelmesi çocuğun tedirginliğini azaltıyor. Odada ışık olmasını tercih etmiyoruz çünkü uyumasını geciktiren bir faktör olduğunu düşünüyoruz.

-Bir diğer konu ise henüz gece emzirmesi devam eden bebekler için verilen uyku eğitiminde nasıl davranılacağı. Açıkçası bizde uyku eğitimini verdiğimiz dönemden sonra eşim oğlumu geceleri emzirmeye devam etti. Ancak 12.aya geldiğimizde yavaş yavaş gece uykularındaki emzirmeleri bıraktık. İlginçtir gece emzirmesini bıraktıktan sonra oğlum geceleri çok daha az uyanmaya başladı.

– Uyku rutini benzer şekilde oğlum için de oluşturduk diyebilirim. Gece uyumadan önce içilen süt, kitap okuma, pijamaların giydirilmesi gibi bir rutin oluşturduk. Burada sıralamanın ne olduğu önemli değil kuracağınız sıralamanın her zaman aynı olması önemlidir. Yani siz önce çocuğun pijamasını değiştirip, sütünü içirip sonra kitap okuyabilirsiniz ancak bu sıralama her akşam aynı olmalıdır.

– Oğlum ilk günkü uyku eğitiminde kızımdan farklı olarak yarım saat boyunca direnç gösterdi ve uykuya geçebildi.

– İlginçtir ben ilk gün yarım saat sürdüğü için ikinci gün daha da kısa süreceğini beklerken ikinci gün 45 dakika boyunca uyumadı 🙂

– Üçüncü günde 15 dakika sonra uykuya geçti ve diğer günler de ortalama bu sürelerde uykuya geçmeye başladı.

– Bebeklerde bir uyku düzeni oluştursanız dahi çocuklara göre daha kolay bozulabiliyor ve uyuma süreleri değişkenlik gösterdiği dönemler olabiliyor. Açıkçası bu konuda kendinizi yetersiz hissetmemelisiniz. Yani bebeğinizde uyku düzeni oluşturduğunuz halde bazı zamanlar uyumuyorsa bu diş çıkardığından, gaz problemi olduğundan yada herhangi bir başka problem yaşadığından kaynaklanabilir. Kendinizi bu konuda başarısız hissetmemelisiniz.

– Çocuklarda oluşan uyku düzenine göre bebekler bu noktada daha düzensiz olabiliyor. Hiç yılmadan ve pes etmeden böyle zamanlarda yine uyguladığınız yöntemi uygulamaya devam etmelisiniz. Örneğin bir sehayat veya hastalık sonrasında bebeğinizi uyku düzeni bozulursa endişe etmeyin bir kez uyku eğitimini almış bebekler yeniden düzen oluşturmaya başladığınız zamanlarda daha önce uyku eğitimi aldıkları için daha hızlı adapte olabiliyorlar.

Aslında oğlumda verdiğimiz uyku eğitiminde kızımın yaşına göre çok büyük farklılıklar olmamakla birlikte yaşlarına uygun dikkat etmeniz gereken farkları anlatmaya çalıştım. Umarım başarılı oldum 🙂

Bir sonraki yazımda yaşları yakın olan iki çocuğu nasıl aynı odada uyutabildiğimizi ve ayrıca uyku konusunda dikkat ettiğimiz diğer konuları ve karşılaştığımız zorlukları nasıl aştığımıza dair detayları paylaşacağım. Yazının en heyecanlı kısmını sona sakladım 🙂

Sizler de kendi tecrübelerinizi paylaşabilir ve kullandığınız yöntemler konusunda bilgi verebilirseniz harika olur 🙂

Share This: