Bilgili Baba

Babalık tecrübelerini paylaşan bilgili bir baba

Hayata Dair

Doğru Bilinen Yanlışlar ve Hurafeler

Hayatım boyunca bilime ve akıla inanmış bir insan olarak, bebeğimiz olduktan sonra en aklı başında sandığım insanların dahi hurafelerle dolu tavsiyelerde bulunduklarını gördüğümde çok şaşırmıştım. Bir de bizim gibi premature bebeğiniz olduysa sanıyorum bu duruma daha çok maruz kalıyorsunuz.

Ayrıca anneler, hamilelik aşamasındayken bile en güvendikleri insanlar tarafından yanlış yönlendirilip, hurafelerle kafaları karışabiliyor. Doğru olan doktorunuzun ne söylediğidir. Emin olunmayan hiçbir konuda doktorun tavsiyesi dışına çıkılmaması gerektiğine inanıyorum. Doğum ve hamilelik süreci başlı başına bir sürü bilimsel ve tıbbi açıklaması olan ve teknolojinin de gelişmesiyle detaylı takip edilebilen bir süreçtir.

Bebek dünyaya geldikten sonra anne lohusa iken bir de üstüne hurafelerle uğraşmak zorunda kalmak da gerçekten üzücü. Üstelik yapılacak herhangi bir yanlışın geri dönüşü olmayan sonuçlar oluşturması da mümkün. Dolayısıyla henüz bebek sahibi olmuş aileler herhangi bir durum karşısında mutlaka bir uzmana veya doktora yönlendirilmelidir. Doğru sandığımız kulaktan dolma bilgiler ile zaten tedirginlik yaşayan ailelere zarar vermemek gerekir.

Peki hem bizim başımıza gelen hem de etrafımda gördüğüm doğru bilinene yanlışlar ve hurafeler neler?

 • Kızım premature olarak doğmuş ve bünyesi zayıfken bir de sarılık olmuştu. Normalde bebeklerin hızlıca atlattıkları bu süreç premature bebekler için biraz zorlu geçebiliyor. Tam da bu dönemdeyken etrafımızda duymadığımız saçmalık kalmadı. Neymiş bebek şekerli su içerse hemen sarılığı geçermiş, sarı giydirirsek sarı renk sarılığını alırmış? Annenin sütü sarılık yaparmış mama vermeliymişiz gibi aslı astarı olmayan bir sürü saçmalığa maruz kaldık. Zaten kendi derdine düşmen yetmiyormuş gibi bir de bu hurafelerle uğraşıyorsun.
 • Annelerin sütü gelsin diye olmadık şeylerin tavsiyeleri veriliyor, şunu yersen süt yapar bunu içersen süt yapar. Doktorunuz ne diyor ise onu dinleyin.
 • Esas 40’ı çıkmadan bebeğin sokağa çıkarılmaması konusunu ben hiç anlayamadım. Anne zaten bunalmış kadın evde oturamaz hale geliyor hem anneyi hem bebeği evde tutmanın mantığı nedir? Hani şu denilse: “Annenin kendini toparlaması bebeğin de hemen dış dünyadan etkilenmemesi için bir süre evde kalmanız faydalı olabilir” aklıma yatar da 40 gün evde kalmak hem ciddi bir süre hem de gereksiz. Eşim kendini toparladıktan sonra sokağa çıktık biz mesela.
 • Bakın gerçekten bir tanıdığım kişiye ailesi tarafından yapılmış bir şey var. Boyu ileride uzun olsun diye bebekken banyo yaptırıldıktan sonra kafasından tutup sallanmış. Şu an bu kişi hiç de uzun biri değil ama çok şükür sağlıklı! Ailesi gayet eğitimli ve mantıklı insanlar olduğu halde bunu yapmalarının sebebi aile büyüklerinin bu şekilde öğüt vermesiymiş.
 • Bir başka duyduğum şey ise; 40. gün bebek tuzla yıkanmalı yoksa ömrü boyunca teri kokarmış. Bu konuda yorum dahi yapamıyorum. Et mi bu tuzlasın yahu 🙂
 • Bir başka konu ise bebeğin ilk dişini görenin hediye alması. Bence bebeğin dişini görebilen kişiye hem dikkatinden hem de gözlerine iyi baktığı için bizim hediye almamız gerekiyor. O nasıl bir göz ki bizim göremediğimizi görüyor 🙂
 • Göbek bağını ileride okusun, iyi meslek sahibi olsun diye üniversitelerin bahçesine, imanlı olsun diye cami bahçesine gömenler var ve oldukça yaygın. Bir insanın iyi bir eğitim alması, dürüst, düzgün bir insan olması nasıl yetiştirildiği ile alakalıdır. Aksi durumda göbek bağı gömmek dışında hiçbir şey yapmamıza gerek kalmazdı 🙂
 • Bir başka anlayış ise gürbüz ya da tosun çocukların sağlıklı olduğu inanışıdır. Bir çocuğun normal olması gereken kilodan fazla olması ileride obezite ve şeker hastalığı gibi problemlere uğraşmasına sebep olabilir. Sağlık, yalnızca kilo ile ölçülmeyecek kadar dikkat edilmesi gereken bir konudur.
 • Bir bebeğin üşümesini ellerinden ve ayaklarının soğuk olmasından anlayamazsınız aksine bebeklerin elleri ve ayakları genellikle soğuk olacaktır. Bu yüzden kalın kalın giydirilen bebekler problem yaşamaktadır.
 • Bebek rahatsızlandığında Google bir çözüm değildir. Hastalık için doğru teşhisi Google değil doktorlar koyacaktır. Hastalığın seyrine göre doktorunuza en kısa sürede başvurulması gerekir. Bu süre içinde Google dan genel geçer bilgiler edinebilirsiniz ancak detayda teşhis koymak için internet yanlış bir tercihtir.

Bu konuda bence benim yazıma ilave olarak sizlerin de yorumları oldukça önemli. Doğru sanılan yanlışların ortaya çıkması için sizlerde kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Doğruluğundan emin olduğunuz konularda bile yalan yanlış kulaktan dolma yönlendirildiniz mi? Sizlerin de maruz kaldığı ya da yok artık olmaz böyle bir şey diyeceğiniz hurafeler oldu mu?

Share This:

4 Comments

 1. Merhaba Bilgili baba, yazilarinizi keyifle okuyan bir anneyim. Sizin gibi babalarin cogalmasi dilegiyle. Bu yazinizin bir kismina ama soyle bir durum var diyebilirim.
  Premature bebegim olmadigi icin o kisma bisey diyemem ancak bazi annelerin sutu evet kendi bebeklerine sarilik yapabilir. Fizyolojik sarilik deniyor yanilmiyorsam. Bebege mama verip vermemek aileye kalmis ancak cok ciddi bir boyut almadigi surece sorun teskil etmiyor emzirmek. Kucuk oglumun sariligi yaklasik iki ay surmustu ancak hicbir zaman emzirmeyi birakmadim.

  • bilgilibaba

   İlginiz için teşekkürler 🙂
   Açıkçası sarılık konusunda anne sütü ile ilgili kısım tamamen tıbbi ve bilimsel bir konu. Bizler bu konuda kesin bir şey diyemediğimiz için doktorların yönlendirmesine göre hareket etmek en doğru tercih olacaktır.

 2. Ayla

  🙂 baştan tutup sallamayi boynu uzun olsun diye yaparlar diye duydum bizzat annemden. Neyse ki ikinciye ısrar etmedi. Ayrıca 40 i çıkana kadar sürme çekerseniz sürmeli gözlü olur. Oğlum bir gün boyunca Jack sparrow gibi gezdi:)

 3. Ayla

  Ayrıca lohusa anneyle bebek bi odada yalnız uyuyamaz. Allahım düşündükçe çoğalıyor bunlar

Leave a Reply